25 Eylül 2015 Cuma

Vejeteryan Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Vejeteryan Nedir?

Vejetaryen  denildiği zaman aklımıza ilk gelen  şey, et yemeyen  daha çok ağırlıklı olarak bitkilerle beslenen  kişileri düşünebilirsiniz­. Çevreci yaklaşım düşüncesi ile bir­likte kendileri­ni çevre dostu olarak tanıtırlar­. Vejetaryen  olmaya karar verecekseniz ile ilgi­li bir çok bilgiye sahip olmanız gerekir­­. Aklınızdaki soruların cevabını aldıktan sonra karar size aittir­­.

Vejetaryenler kendi içinde ayrılmaktadır­­.  Vegan olarak sınıflandırılmış bulunanlar sıkı vejetaryenlerdir, ağızlarına hayvansal gıdalara ait hiç bir şey koymazlar­. Yaşamları meyve, sebze, baklagiller, tahıllar ve çerezler tüketerek yaşamlarına devam etmekten  geçer­. Lacto* vejetaryenler ise bitkisel yiyeceklerin yanı sıra süt ürünleri tüketen  sınıf aittir­­. Bitkisel yiyeceklerin yanı sıra tükettikleri hayvanlar­dan el­de edilen  ürünlerle sınıflandırılmış olur­. Vejetaryenler sağlıklı beslenmeye ehemmiyet vererek öyle hareket ederler­. Kırmızı et, tavuk, balık tüketimi­ni her geçen  zaman diliminde daha da azaltarak hayatların­dan çıkartıyorlar­. Beyaz et tüketenler ise yarı vejetaryen  sınıfına girmektedir­­.

Vejetaryen  olmak sağlıklı beslenmek olmaz­. Kısmen  olsa bile sağlıklı beslendiklerin­den  ötürü vücutları fit kalır­­. Hayvansal proteinlerden  yeteri ka­dar faydalanamayan insanlar beyinsel gelişimleri­ni de tamamlayamazlar­. C, E, anti oksidanlar, vitaminler, carotenoidler açısın­dan zengin olurlar­. Beslenmelerine dikkat edip daha çok bitkisel besinler tüketmelerin­den  ötürü kalp hastalıkları, obezite, yüksek tansiyon, osteoporoz ve bir­takım kanser hastalıkların­dan korunmalarını sağlar­.

Vejetaryen  olmak amacıyla yediklerimize içtiklerimize her zaman dikkat etmemiz gerekir­­. Bize uygun olan sınıfa dahil olarak yemek içme düzenimizi değiştirmemiz olanaklıdır­­.  Kendi kararlarımız doğrultusun­da buna imkan verebiliriz­.