6 Haziran 2016 Pazartesi

Okaliptüsün Yararları

Sponsorlu Bağlantılar:

Okaliptüs Nedir? Okaliptüsün Yararları Nelerdir?

İki çeneklilerden, mersin, karanfil, okaliptus gibi yaprakları almaşık, çiçekleri genellikle talkım durumunda bulunan güzel kokulu bitkileri içine alan bir bitki ailesindendir. Bilinen başka isimlerde sıtma ağacı ve eucalyptusdur. 600 kadar çeşidi vardır. Yaklaşık 20 ya da 70 cm uzunluğunda griyi andıran gümüş renkli gövdesi vardır. Bazı çeşitlerinin gövdeleri çukurludur. Yaprakları ise gövdeye bitişik, maviyi andıran yeşil tonda enli uca doğru sivridir. Meyvelerinde fazla tohum taşıyan kabuklar vardır. Okaliptüs çeşidi bitkiler tohumuyla artmaktadır. Çok güneş gören ve suyu bol alanları sever. Odununun renk tonu kırmızıdır. Genelde odunundan yararlanılır.Fas, İspanya, Portekiz ve Brezilya gibi devletlerde yetiştirilir. Ülkemizde ise Akdeniz ve Ege bölgesinin denize yakın yerlerinde kolaylıkla yetişebilir. Kışa dayanıklıdır. Bu nedenle her daim yaprakları toplanabilir. Ancak çok miktarda eterik yağ içerdiğinden Mayıs ve Eylül aylarında toplanması daha uygundur. Yapraklarının içerisinde(Folia eucalypti), uçucu yağ, reçineler, acı madde ve tanen vardır. Uçucu yağı (Oleum eucalypti, okaiiptol) çok miktarda “Sineol” taşır.

okaliptüsün yararları


Okaliptüsün Yararları

- Grip , öksürük, bronşit, burun ve boğaz hastalıklarında tedavi edicidir.
- Balgam söktürür, göğsü yumuşatır.
- Kas ve eklem ağrıları, kas kasılmalarındaki ağrılarda dövülmüş yaprakları sürülür.
- Bedeni güçlendiricidir.
- İdrar yollarını temizler.
- Ağız kokusunu alır. Bu durumlar için ispirtolu ya da zeytinyağıyla hazırlanan çözeltisi ile gargara yapılır.


Okaliptüsün çayının hazırlanışı: avuç içi kadar yaprağı üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10 dakika demlendirilerek içilir. Şeker eklenebilir.

Bulamaç hazırlanışı: Yaş yaprakları ezilerek okaliptüsün bulamacı yapılır . Ovarak ile sürülür. Zeytinyağlı Çözeltisini Hazırlanışı: Okaliptüs yaprakları zeytinyağının içine yatırılıp 7-10 gün bekletilir. Bu karışım ağızda gargara yapılır ya da suyla şekerle tatlandırılarak içilir.

ÖNEMLİ İKAZ: Okaliptüsün aşırı dozlarda alınması zehirlenmeye sebep olur. Okaliptüsle yapılan her işlemden sonra eller iyice yıkanmalı, gözlere temas edilmemelidir.

İlgili aramalar: okaliptüsün faydaları nelerdir, okalüptüs bitkisi nasıl olur, okaliptüs resmi, okaliptüs fotoğrafı