15 Mart 2011 Salı

Kolesterol Nedir? HDL ve LDL Kolesterol Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

KOLESTEROL NEDİR?

Kolesterol, kanda taşınan bir yağ maddesidir. Kanda bir miktar kolesterol bulunması vücuttaki bir dizi önemli fonksiyonun için gereklidir. Kolesterol farklı etkileri olan birden fazla maddeden oluşur.

- LDL-kolesterol (lede-kötü) damar tıkanıklığı riskini arttıran kötü kolesteroldür.
- HDL-kolesterol (herlige-iyi), damar tıkanıklığına karşı koruyan iyi kolesteroldür.

Kandaki toplam kolesterol miktarı, kolesterol sayısı ile ölçülür, ve yüksek kolesterol sayısı damar tıkanıklığı riskinin arttığına işaret eder.

HER YAĞ AYNI DEĞİLDİR
Kolesterolün çoğu karaciğerde üretilir. Ne kadar yağlı yemek yersek, o kadar çok kolesterol üretilir. Yediğimiz yağın çeşidi önemlidir. Yemeklerdeki doymuş yağ kandaki kötü kolesterol seviyesini arttırırken, doymamış yağ bu seviyeyi düşürür. Bu sebeple sağlıklı yağdan, ama sınırlı miktarlarda yiyin.

KOLAY HATIRLAMA KURALI
- Sağlıklı, doymamış olan yağlar buzdolabında sıvıdırlar.
- Sağlıksız, doymuş olan yağlar buzdolabında katıdır

KOLESTEROLÜNÜZÜ ÖLÇTÜRÜN
Kolesterol sayınızı bilmek istiyorsanız, doktorunuz, eczane ya da hastanelerde bunu ölçtürebilir siniz. Kolesterol ölçümü, kandaki toplam kolesterol içeriğinin ölçüldüğü bir kan testi ile yapılır. Kolesterol sayınız yüksek çıkarsa, alt gruplar olan HDL- ve LDL-kolesterolün ölçüldüğü genişletilmiş bir test yapılması teklif edilir. Doğduğumuzda kolesterolümüz 2,5’dir. Yani vücudumuzun ihtiyacı olan kolesterol bu kadar az. Geri kalanı lüzumsuzdur.

Kalp Vakfı sağlıklı kişiler için şu sayıları tavsiye etmektedir:
• Toplam kolesterol sayısı 5 mmol/l
• HDL-kolesterol 1mmol/l’den yüksek
• LDL-kolesterol 3 mmol/l’den düşük
Kalp damar hastalığı yada şeker hastalığı teşhisi konuldu ise, bu sayı 4,5’den daha düşük olmalıdır.

KOLESTEROLÜNÜZÜ KONTROL EDİN
Fiziksel aktivite :
Günde en az 30 dakika fiziksel olarak aktif olun. Fiziksel aktivite kandaki kolesterol paylaşımını düzeltir ve kan damarlarındaki kötü kolesterolü ortadan kaldırmakta faydalı olan iyi kolesterolün üretimini aktive eder.
Günlük egzersizlerin hem normal bir kolesterol seviyesini muhafaza etmeye hem de yüksek kolesterolü önleme ve düşürmeye yardımı olur. Yüksek kolesterol teşhisi konuldu ise, haftalık 20-30 kilometre yürüme yada koşmaya tekabül edecek kadar fiziksel aktivite yapmak önemlidir. Toplamda yapılan aktivite miktarı yüksek olduğu sürece bisiklet sürmek, yüzmek, dans, bahçede çalışmak ve çocuklarla oynamak da güzel aktivitelerdir. Aktivitelerin yoğunluğu/hızı en az orta derecede olmalı. Bu hareket ederken konuşmakta zorlandığınız dereceye tekabül etmektedir.

Yağ kullanımı :
• Sıvı ve yumuşak yağı tercih edin ve bunlardan az kullanın.
• Az yağlı peynir ve süt ürünlerini tercih edin.
• Yağsız et ve ekmek üstü et ürünlerini tercih edin.
• Ekmek üstü ürünlerin altında yağ kullanmayın.

Konuyla ilgili aramalar: kolesterol nedir , hdl kolesterol nedir , ldl kolesterol nedir , kolesterol değerleri