7 Şubat 2011 Pazartesi

Arpacığa Ne Sürülür? Arpacığın Bitkisel Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

Arpacık nedir?

Arpacığın ne olduğunu Opr.Dr. Şaban Coşkun’dan öğrenelim:

“Arpacık sık karşılaşılan bir sorundur. Etkilediği gözkapağı bezleri­ne göre ikiye ayrılır. Gözkapağının dışında kirpiklere bağlı yağ bez­leri vardır. Bunlar, gözün yüzeyini koruyan yağı (sebum) salgılar­lar. Bazen salgı bezi kanalı tıkanır ve içerde kalan bakteriler "dış" arpacığa neden olur­lar.

Gözkapağının içinde ise, "meibom bezleri" de­nen bir dizi bez daha vardır. Bunlar da yağ bezleridir, ancak kirpikler­le bağlantılı değiller­dir, gözkapağının arka yüzüne açılırlar. Burada oluşan bir tıkanık­lık ve enfeksiyon da "iç" arpacığa neden olur.

Diğer enfeksiyonlarda oldu­ğu gibi, genel olarak beden sağlığının bozuk olması ve direnç düşüklüğü de arpacığın sık görülmesi­ne neden olur.

Arpacık ortaya çıkmadan birkaç gün önce gözde kaşın­ma ve batma hissi başlar. Arpacık bir iki günde ortaya çıkar. Küçük, ağrı­lı bir nokta biçiminde başlar; sonra şişerek belirgin kırmızı bir püstül (içi irin dolu kabarcık) hali­ni alır. Dış arpacık kolayca tanınır. Ama iç arpacığın görülmesi için göz­kapağını dışa doğru çevirmek gerekir. Şişen meibom bezi gözkapağını gerdiğin­den iç arpacık, dış arpacıktan daha ağrılı­dır.

Arpacıkla birlikte gözkapağındaki ağrı ve bat­ma hissi artar. Işık ağrıyı artırır (fotofobi) ve göz sürekli sulanır. Fotofobi, göz sulan­ması ve sürekli burnunu çekme, çocukta, kızamık gibi daha ciddi bir hastalığı akla getire­bilir.

Oluşan iltihabın boşalmasını sağlamak önemlidir. Sıcak kompres, kan akımı­nı artırıp gözkapağını yumuşatarak ağrıyı azaltır ve enfeksiyonun iyileş­mesini kolaylaştırır. Basit bir sıcak kompres, tahta bir kaşığın çevresi­ne pamuklu bir kumaş ya da pamuk sarıp sıcak suyun altına tutularak yapıla­bilir. Su dayanıla­bilir sıcaklıkta olmalı ve kaşık her seferinde kapalı göz üstünde en az 10 dakika tutulmalı­dır. Dış arpacığın yerleştiği kıl kökü kolayca fark edilir. Kirpik bir cımbızla alınır­sa, arpacık kendiliğinden boşalır, ağrı ve şişlik aza­lır.

Gözü ovuşturmak, enfeksiyonu bulaştıracağı için zararlı­dır.”

Alternatif Tıpta arpacık tedavisi :

Arpacık için halk tıbbında yüz­yıllardır kullanılan etki­li bir ilaç var: Sarımsak.

Arpacık çıkacağını hissettiğiniz zaman, veya arpacık çıktık­tan sonra uygulaya­bilirsiniz. 1 diş sarımsağı bıçağın tersiy­le hafif ezerek kabuğunu soyun. Daha sonra, hiç bıçak değdirme­den elinizle ikiye ayırın. Sarımsağı bu böldüğü­nüz yerinden arpacığın üzerin­de bekletin. Şimdiden söyleyelim, gözünüz çok yana­cak, canınız acıya­cak. Yarım saat kadar gözünüzde beklettik­ten sonra ılık suyla gözünüzü yıkayın.

Arpacığın üzeri­ne sık sık ılık suya veya çaya batırılmış pamuklu bez kapatmak da iltihabın kolay erimesini sağlı­yor.

Çoğu hastalık gibi, arpacık da vücut direncimiz zayıfladığın­da, aşırı gergin, yorgun, zayıf düştüğümüzde ortaya çı­kar. Vücudu güçlendirmek beslenme­nin düzeltilmesi şarttır. Normalde yediğinizden daha fazla sarımsak yeme­niz arpacığın tedavisine yardım eder. Güçlenmek için ısırgan çayı da içile­bilir.

Bitkisel tedavi kitaplarından diğer yöntem­ler:

Dr. James Duke’nin dilimize “Yeşil Eczane” ismiyle çevrilen kitabında arpacık tedavisi için tavsiye edilenlerden bazıları şöyle:

• Patatesin iç kısmını rendeleyip bir bezin içine koyun. Bu bezi arpacığın üzerine kapatın.
• Mayıs papatyası çayı (1 fincan kaynar suyun içinde 1 çay kaşığı kuru Mayıs papatyası 2-3 dakika bekletilir) ılıkken içine pamuk veya pamuklu bez batırılıp göze yatırılır.
• Bol miktarda sarımsak, çiğ sebze ve meyve yenir.

Niyazi Eröztürk’ün “Ev İlaçları” isimli kitabında arpacık tedavisi için önerilenler:

• 2 çorba kaşığı dövülmüş keten tohumu 2 su bardağı kay­nar suda 5-6 dakika bekletilir. Temiz bir bez parçası bu suya daldırı­lıp kapalı gözün üstüne yatırılır. Uygulama süresi 15-20 dakikadır, günde 2-3 kere tekrar­lanır.
• Haşlanmış 1 patates çatalla ezi­lir. 1 yumurta sarısı ve sıcak süt eklenerek lapa yapı­lır. Temiz bir bezin üstüne sürü­lür. Patatesli kısım göze değecek şekilde kapalı göz kapağına yatırı­lır. Uygulama süresi 15-20 dakikadır, günde 2-3 kere tekrarlanır.
• 1 tatlı kaşığı rezene veya atkuyruğu bitki­si 1 su bardağı kaynar suda ılıklaşana kadar bekletilir. Temiz bir bez parça­sı bu suya daldırılıp kapalı gözün üstüne yatırılır. Uygulama süresi 20 dakikadır, günde 2-3 kere tekrarla­nır.

Konuyla ilgili aramalar: arpacığa ne iyi gelir , arpacık nedir , arpacık nasıl geçer , arpacığı ne geçirir , arpaciğa ne sürülür , arpacığın bitkisel çözümü , kesin çözümü , sarımsak sürülür mü