23 Haziran 2011 Perşembe

Bebeğin Anne Karnında Hareketleri

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE BEBEĞİN HAREKETLERİ:

bebeğin hareketleri

Bebeğin i­zin hareketleri­ni hissetmek, gebeliğinizde yaşayacağınız en  hoşunuza gidecek şeydir­. Sizi en  çok üzecek şey de doğal olarak, hareketlerin kaybolmasıdır­. İçinizde yeni bir yaşamın filizlenip boy attığını, pozitif bir gebelik testi veya karnın ı­zın büyümesinden, bebek kalp atımların­dan bile daha fazla gösteren  en  önemli şey bebeğin i­zin hareketleridir­.

Bebeğin hareketleri­nin yedinci haftada başlamasına karşın, bu anne tarafın­dan fark edilmez. Hareketleri­ni veya "canlandığını" 14. ile 26. haftalar arası herhangi bir dönemde, genel olarak de 18. ile 22. haftalar arasın­da hissedebilirsiniz. Daha önce bebek sahibi olmuş bir kadın, genelde bebeğin hareketleri­ni daha önce fark eder; çünkü nasıl bir hareket bekleyeceği­ni biliyordur. Doğal ki, zayıf bir kadın da şişman bir kadına göre bebeğin hareketleri­ni daha erken  fark eder.

Bazen  son tahmi­ni doğum tarihi yanlış hesaplandığından, bebek hareketleri geç hissedilmiş ola­bilir­.

Hiç kimse ilk kez anne olduğunu bilmenin nasıl bir şey hissettirdiği­ni tam olarak söyleyemez, yüz gebe kadın ilk bebek hareketleri­ni yüz farkı şekil­de betimleyebilir­. En çok tanımlanan tanımlar "karın­da bir kanat çırpınma hareketi" ve "kanımda bir kelebek gibi" şeklindedir­. Daha erken  bebek hareketleri de "çarpma veya dirsek atma", "seğirme", "guruldama", "birisi­nin karna vurması", "kabarcık patlaması", "kıvranma" , "çok güzel bir parka tepe taklak yürümeye başla­mak gibi" diye de tanımlanır­. İlk bebek hareketi genel olarak yanlış bir şekil­de açlık ve gaz ağrısı zannedilir­. Ha t­ta bir kadın, "Bluzumda bir böcek geziniyor zannettim, fakat sonradan bunun bebeğimin hareketi olduğunu fark ettim" diye anlamıştır­.

Yirminci haftaya kadar bebek hareketleri­nin hissedilmeme­si beklenen  bir durum olmadığından, hekimin i­zin ultrason ile değerlendirme­si gerekir­. Eğer bebeğin i­zin kalp atımı güçlü ve her şey yolun­da gidiyor gibi görünüyorsa, hekiminiz test yaptırmaya gerek duymayacaktır­.

İlk bebek hareketleriyle ilgili kaygılar, daha sonra yeri­ni hareketlerin yeterince sık olmama­sı ya da bir süre fark edilmemesinden  kaynaklanan kaygılara bırakır­. Bununla beraber gebeliğin bu sürecinde bu kaygılar gereksizdir­. Fark edile­bilir hareketlerin sıklığı büyük değişkenlik gösterir­. Hareketlerin özelliği değişken  olmasıdır­. Bebek sürekli hareketli olduğu hal­de bunların yalnızca bir bölümü duyula­bilir ölçüde kuvvetlidir­. Öteki hareketler bebeğin rahim içindeki duruşun­dan (örneğin dışa değil iç kısma dönük tekmelemesinden) dolayı, ya da s i­zin faaliyetinize bağlı bir şekilde duyulmaya­bilir (siz yürürken  çocuğunuz uyuya­bilir ya da uyanık ola­bilir, veya çok meşgulseniz küçük hareketleri fark etmeyebilirsiniz). Ayrıca siz tam da bebeğin i­zin en  hareketli olduğu dönemde uyuyor ola­bilirisiniz. (Birçok bebeğin en  hareketli olduğu zaman gece yarısıdır)

Gün boyu hiç bebek hareketi duymamışsanız, durumu aydınlatmanın en  iyi yolu akşamleyin tercihen  bir bardak süt ya da iki saat uzanmanızdır­. S i­zin hareketsizliğiniz ve içtiğiniz şeyin vereceği enerji bebeğinizi harekete geçirecektir­. Yine olmazsa bu kez birkaç saat uzanın, ama bu kez de olmamışsa kaygılanmayın. Birçok anne, 20. hafta dan evvel bir dönem bir ya da iki gün, ha t­ta bazen  üç-dört gün boyunca hiç bir hareket hissetmeye­bilirler. 20. haftadan sonra telaşa kapılacak bir durum olmasa da (kuşkusuz tahmin edersiniz ki bebeğin i­zin hareketleri başlamışsa), 24 saat boyunca bebek hareketi duymazsınız dokturunuzu aramanız iyi bir düşüncedir­.

28. haftadan sonra bebek hareketleri daha düzenli ve kararlı olmaya başlar. Artık yeri iyice daraldığı için hareketleri de sınırlanır­. Daralmış yuvasın­da fakat dönebilir ve kıpırdana­bilir­. Başı leğene yerleştiğinde artık daha da az hareket edebilir­. Araştırmalar, annelerin her gün bebekleri­nin hareketleri­ni kontrol etme alışkanlığını edinmeleri­nin iyi bir uygulamaya olduğunu göstermiştir­. Bu evrede, her gün hareket hissetmeniz koşuluyla, hareketin ne olduğu önemsizdir­. Eğer hiç hareket hissetmiyorsanız veya ani panik benzeri bir hareket olursa doktorunuza danışın.

Konuyla ilgili aramalar: hamilelikte bebeğin hareketleri, gebelikte bebeğin anne karnında hareketleri