2 Haziran 2011 Perşembe

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Sponsorlu Bağlantılar:

BURUN KANAMASI NASIL DURDURULUR?

burun kanaması nasıl durdurulur

Burun kanama­sı bazı durumlar­da çok ciddi hastalıkların belirtisi ola­bilirken  bazen  de geçici bir rahatsızlık ola­bilir­. Peki burun kanamaları nasıl durdurulur?
Öncelikle burun kanaması­nın hangi tip kanama olduğu belirlenme­si gerekmektedir­. Bunun için yapabileceğimiz şey çok basittir: Burnu kanayan kişiyi asla yatırmayacağız. Çünkü yattığı zaman kan daha çok burun­da toplanır ve kanamanın miktarı ve şiddeti artar. Oturtarak burnu kanayan kişiyi sümkürtmeliyiz. Burun içinde kan bırakmamaya dikkat edilmelidir­. Sümkürttürkten  sonra kanamanın nerden  geldiği­ni kontrol ediyoruz. Eğer burun deliklerine geliyorsa bu ön kanamadır­. Ama önden  değil­de arkadan geliyorsa boğazın arkasına sıcak sıcak akıyorsa ya da tükrükle daha çok bulaşıyorsa arka kanamadır­.


Arka Burun kanamaların­da bu tip kanamalar­da mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir­. Arka kanamalar çoğu kez yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genel olarak yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir­.

Ön Burun kanamaların­da yapılacak şey sümkürterek burnu sıkmaktır­. Bir kapa sümkürdükten  sonra burun başparmak ile işaret parmağı arasına alınır­.Ve bu şekil­de sıkı bir şekil­de 3 dakika tutulur.Tuttuğumuz zaman başlar­da ağzımıza kan gelme­si epey normaldir­.Ağza kan geldiğinde gelen  kan tükürülür ve tekrar tutma işlemi yapılır­.Bur­da mühim olan burnun her iki tarafına da basınç uygulamaktır­.Böylelikle kanamaların %90'ı durur.
Tampon ne kadar süre yerinde bırakılır? Arka tarafta bulunan tamponlar yaklaşık bir hafta yerinde kalacaktır­. Ön tarafa yerleştirilen  tamponlar ise dördüncü günde kısım kısım çıkarılmaya başlanacaktır­.

Konuyla ilgili diğer kaynak:
1. Sakin oturun.
2. Balgam ve kanı çıkartmak için burnu hafifçe sümkürün. Bu kanamayı kontrol altına almazsa. Burun deliği­ni bir kısmı dışarıda kalmak üzere pamuk tamponla tıkayın. Mümkünse, pamuğu oksijenli sü, Vazelin, veya epinepfrin lidakain ile ıslatın.
Sonra tekrar burnu sertçe çimdikleyin (Baş parmak ve işaret parmağı arasında sıkın). Bunu 10 dakika veya daha fazla süre tekrarlayın. Başı geriye doğru eğmeyin .
3. Kan, durduruncaya veya 10 dakika kadar burnu sertçe çimdikleyim. Kanamanın durmasın­dan birkaç saat sonrasına kadar pamuk yerinde kalsın. Sonra da çok dikkatli bir biçimde çıkarın. Özellikle yaşlılarda, kanama burnun arka kısmın­dan gele­bilir ve çimdikleyerek durdurulamaz. Bu durumda tıpa, mısır koçanı veya diğer benzeri bir nesneyi, bireyin dişleri arasına yerleştirin. Öne eğilmesi­ni sağlayın, sakinleştirin, oturtun ve kanama duruncaya kadar yutkunmamasını sağlayın. (Tıpa yutkunmadan durmasını sağlayacak ve kanın pıhtılaşmasına fırsat verecektir­.)


Konuyla ilgili aramalar: Burun Kanaması Nasıl Durdurulur , burun kanaması nasıl durur , burunun kanamasını durdurma , burundaki kanamayı nasıl durdururuz