22 Haziran 2011 Çarşamba

Hamilelikte Kafein Tüketimi

Sponsorlu Bağlantılar:

GEBELİKTE KAFEİN KULLANIMI:
hamileyken kafein almak

Kafein (kahve, çay, kola gibi içeceklerde bulunur) plasentedan geçer ve bebek kan dolaşımına girer. Hayvan deneyleri kafei­nin gelişmekte olan bebeğe çeşitli zararlı tesirleri­ni gösterdiği halde, son zamanlara kadar insanlar üzerinde başka bir etkisi gösterilemedi. Ama en  son çalışmalar­dan biri, 1,5-2 fincan kahvenin eşdeğeri kafei­nin düşük riski­ni iki katına çıkardığı izlenimi­ni vermektedir­. Elimizdeki bilgiler artana kadar, gününüze bir iki fincan kahve içmeden  başlamanız akıllıca olacaktır­.

Kafeinli kahve, çay ya da kolayı bırakmanız için ek nedenler vardır­. Hepsinden  önce kafei­nin idrar söktürücü etkisi vardır, anne ve bebek sağlığı için gereken sıvı ve kalsiyumu bedenden  uzaklaştırır­. Sık sık idrara gitme sorununuz varsa, kafein bunu artıracaktır­. İkincisi kahve ve çay özellikle krema ve şekerle içildiyse, tıkayıcıdır ve gereksiniminiz olan besleyici gıdalara olan iştahınızı azalta­bilir­. Kola yalnız tıkayıcı değildir, ayni zaman­da bazı kimyasal maddeler ve gereksiz şeker içerir­. Üçüncüsü kafein gebelikteki normal duygu durumu dalgalanmalarını artırıp, yeterince dinlenmenizi engelleyebilir­. Dördüncüsü kafein s i­zin ve bebeğin i­zin gereksinimi olan demirin emilmesi­ni engelleyebilir­. Beşincisi araştırmalara göre aşırı kafein tüketimi geçici anormal kalp atımı, hızlı soluk alma, yeni doğan­da titremeler ve ileriki yaşamın­da daha sonra şeker hastalığı gelişimiyle sonuçlana­bilir­. Son olarak gebeliğin erken  sürecinde kahveden  aldıkları tadı kaybeden  pek çok kadı­nın olması, doğanın gebe kadınları uygun olmayan maddelerden  koruduğunu düşündürmektedir­.

Kafein Alışkan1ığınızdan Nasıl Kurtulursunuz? İlk adım, bırakmak için motivasyonunuzu bulmaktır­. Bu gebelikte kolaydır çünkü amaç bebeğin i­zin yaşama olabildiğince sağlıklı başlamasını sağlamaktır­. İkincisi kafeine niçin düşkün olduğunuzu belirlemek ve bu ihtiyacınızı gidermek için yerine koyacağınız güvenli içecekleri saptamaktır­. Eğer kahvenin ya da çayın tadını seviyorsanız ve sıcak bir içecek sizi çekiyorsa kafei­ni alınmış olanları seçebilirsiniz (ama sütün, portakal suyunun ya da başka besleyici içeceklerin yeri­ni almasına i­zin vermeden). Kolayı tadı için içiyorsanız. ara sıra kafeinsiz hafif içecekler içebilirsiniz. Ama gebelik diyetinde hafif içeceklerin yeri yoktur, onun yerine %100 (tatlandırılmamış) meyve sularını içebilirsiniz. Eğer serinlemek için içiyorsanız meyve suları, soda ya da suyun koladan daha serinletici olduğunu göreceksiniz. Kafei­nin uyarıcılığına gereksinimi varsa, daha doğal, daha uzun etkili uyarıyı alıştır­ma ve iyi besinlerden  özellikle karmaşık karbonhidratlar ve proteinden  ya da sizi canlandıracak bir şey yapmaktan, dans etmek, koşmak da sevişmekten  ala­bilirsiniz. Kafei­ni bıraktıktan sonra kuşkusuz birkaç gün kendinizi kötü hissedecek, daha sonra her zamankinden  iyi hissedeceksiniz. (Ama elbette erken  gebelikte görülen  normal yorgunluğunuz devam edecektir).

Eğer yalnızca bir şey yapmak için kahve, çay ya da kola içiyorsanız, bebeğiniz için iyi olan başka bir şey yapın. Ona bir hırka örün, yürüyüşe gidin ya da bir bebek karyolası bakmak için mağazaları gezin, akşam yemeği için sebze ayıklayın. Eğer kafeinli içecekleri günlük alışkanlığın ı­zın bir parçası olarak kahve molası, gazete okurken  ya da televizyon seyrederken  içiyorsanız, o alışkanlığın ı­zın yeri­ni ve ona eşlik eden  içeceği değiştirin.

Kafeinden  yoksunluk belirtileri­ni azaltmak. Kahve, çay ve kola tiryakileri­nin çok iyi bildiği gibi, kafei­ni bırakmaya karar vermek bir şey, bunu yapmak başka bir şeydir­. Kafein tiryakilik yapan bir maddedir, aniden  bırakanlar­da baş ağrısı, sinirlilik yorgunluk ve uyuşukluk gibi yoksunluk belirtikleri olur. Bu nedenle kafei­ni yavaş yavaş kesmek ve bir kaç günde güvenli düzey olan iki fincana indirmek daha iyi bir fikirdir­. İki fincana alıştıktan sonra günlük miktarı her seferinde dörtte bir fincan azaltarak bir fincana inip, en  sonun­da hiç içmemeyi başara­bilirsiniz. Ya da yoksunluk sürecinde yarı kafeinli yarı kafeinsiz karışım hazırlayarak, yavaş yavaş fincanınızı kafeinsiz kahveyle doldurmayı sürdürebilirsiniz. Espresso sevenler bile kafeinlisi kadar lezzetli olan kafeinsiz espressoyla kendileri­ni yatıştıra­bilirler.

Şu önerileri dikkate alırsanız yoksunluk belirtileri daha az rahatsızlık verici ve başa çıkılma­sı daha kolay olacaktır­.
Kan şekerin i­zin ve bu yüzden  enerji düzeyin i­zin düşmesine fırsat vermeyin. Protein ve karmaşık karbonhidratlar­dan zengin besinleri küçük porsiyonlar halinde sık sık yiyin.
Her gün açık havada alıştır­ma yapın.
Uykunuzu alın, bu kafeinsiz daha kolay olacaktır­. Eğer tümüyle kafeinsiz hayatın size göre olmadığına karar verirseniz umutsuzluğa kapılmayın. Günde 1 ya da 2 fincan kafeinli içeceğin sorun yaratmadığı kanıtlanmıştır­.

Konuyla ilgili aramalar: gebelikte kafeinin zararı var mıdır? hamileyken kahve içmek zararlımıdır, hamilelikte kola içmek, kafein almak