6 Ağustos 2013 Salı

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Lazer bildiğimiz üzere yoğunlaştırılmış ışık kaynağıdır. Bu yoğunlaştırılmış ışık kümeleri, belirli dalga boylarında cilde verilir. Cilde verilen bu lazer ışığı kılın sürekli çıkmasına neden olan kıl köküne varır ve kıl kökünü öldürür. Böylece bir daha kökün bulunduğu bölgeden kıl çıkması engellenmiş olur. Lazer epilasyon, şu anda dünyada en çok kullanılan ve diğer epilasyon yöntemlerinden farklı olarak kılın bir daha çıkmasını engelleyen estetik amaçlı bir teknolojidir.

Lazer epilasyonun değişik uygulama yöntemleri ve değişik cihazları bulunmaktadır. Şu anda dünya çapında 4 değişik lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Bu yöntemler değişik dalga boylarında oldukları için farklı adlandırılmıştır. Bunlar;

Alexandrite, 755 nanometre dalga boyundadır.
Diyot lazer, 810 nanometre dalga boyundadır.
Nd Yag lazer, 1064 nanometre dalga boyundadır.
IPL (Intense pulse light/yoğun atımlı ışık) sistemleridir. IPL aslında bir lazer değildir fakat bu da bir çeşit ışık kaynağıdır. Lazer yöntemine yardımcı olarak kıl azaltmada kullanılan bir sistemdir. Bu ışık kaynaklı epilasyon yöntemlerinin birbirini üzerine avantaj ve dezavantajları bulunur.

Kişiye uygun olacak lazer türünü ancak uzman bir doktor seçebilir. Bu sebeple lazerin uzmanlar tarafından yapılması ya da uzman kontrolünde yapılması şarttır. Epilasyonun uygulanacağı bölgeye göre de seçilebilecek cihazlar farklılık göstermektedir. Bunun dışında ilk seanslarda bir cihaz kullanılıp sonraki seanslarda farklı bir cihaza doktor kontrolünde geçilebilir.