27 Ağustos 2013 Salı

Demir Eksikliği Anemisi

Sponsorlu Bağlantılar:

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

Süt çocuklarında hızlı büyümenin zorunlu hale getirdiği ihtiyaçların üstesinden gelebilmek için, bir miktar demire ihtiyaç vardır. Bebek, doğumdan sonraki ilk 4 ay içerisinde gerekli demiri kendi bünyesinden karşılar. Ancak bünyenin demir stoğu 4. ayda ya da 5. ayda tükenir. Bu aylarda bebeğe sadece anne sütü verilmesi ve emzirme süresinin uzatılması ya da yapay anne sütleri verilmesi bebekte görülebilecek demir eksikliği riskini bilerek üstlenmek anlamına gelir.

Anemi deyip geçmemek gerekir. Anemi çok ciddi boyutlara vardığında ölüme bile neden olabilir. Fakat demir eksikliği anemisi nedeniyle ölen hastalara çok ender rastlanır. Bununla birlikte anemi olması, kişinin psikolojisini ve bedensel hareketlerini derinlemesine etkiler. Beyin gelişimi için de etkisi olduğu bilinmektedir.

Yapılan bazı global çalışmaların demir eksikliğinin okul çağında bulunan çocukların öğrenme ve problem çözme yeteneğini körelttiği saptanmıştır. Yapılan çalışmalar okul öncesi çocuklarda demir eksikliğinin bellek fonksiyonunun gerektirdiği seçici dikkat, temkin veya ezberlemeyi değiştirebileceği sonucuna varılmıştır.

Demir eksikliği sorununun çözümü için aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

İlgili aramalar: demir eksikliği anemisi neden olur? demir eksikliği kansızlığı nelere yol açar? demir eksikliği anemisi nedir?