27 Ocak 2016 Çarşamba

Ayak Topuğu Çatlakları Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar:

Ayak Topuğu Çatlakları Nasıl Geçer?

Çoğu bayanın ortak sorunudur ayak topukların­da meydana gelen  çatlaklar­. Ayak topukların­da meydana gelen  çatlakların belli başlı sebep­leri olsa da, en  çok bilineni uzun süre ayakta durmak ve uzun süre yürümektir­­. Fazla ayakta durma netice­si topuklar­da mevcut olan yağ bezleri ezilerek basınca uğrar ­. Bunun neticesin­de ayak topukları nemsiz kalarak doku kaybı yaşamakta­dır­­.  Meydana gelen  bu nem kaybını gidere­bilmek amacı ile her gece yatmadan evvel ayak topuklarına nemlendiricili bakım kremleri ile masaj yapılması gerekir­­. Ayak topuklarınızda çatlaklar var ve bu sorun ile nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsanız eğer, ayak topukların­da meydana gelen  çatlaklar için hazırladığımız dogal ve epey tesirli ipuçlarından ve tariflerden yararlana­bilirsiniz­.

Ayak Topukların­da Oluşan Çatlaklar İçin Doğal Yöntemler

Bir kutu vazelin yagı­nın içine iki tane gripin tozu dökülür, iyice yedirilerek ayak topukların­da meydana gelen  çatlaklara iyice sürülür ve bekletilir­­. Çatlaklara sürülen  bu karışım, streç film ile sarılarak hava almama­sı için kapatılır ve sabaha kadar bu şekil­de uykuya geçilir­­. Sabah ılık suy­la topuklar­da mevcut olan karışım temizlenerek arındırılır­­. Kısa süre içerisinde uygulanmakta olan bu dogal karışım yardımıy­la ayak topukların­da mevcut olan çatlaklar­dan kurtula­bilirsiniz­.

Ayak Topukların Oluşan Çatlaklar İçin Maske
1 fincan vazelin
Yarım limon suyu
5 adet aspirin
Deniz tuzu

Yukarıda belirtilen  malzemeleri geniş bir kap içeirisnde harmanlayarak karıştıralım. Bir sonraki işlem için bekletelim­. Geniş bir kap içine ilave edilen  suyun içine deniz tuzu katılıp karıştırılır ve ayaklar bu kabın içerisinde 30 dakika kadar bekletilir­­. Ayaklar sudan çıkartılıp durulandıktan sonra hazırlamış olduğumuz ilk karışım, ayak topukların­da meydana gelen  çatlaklara sürülerek sabaha kadar bekletilir­­. Sabah ilk işimiz ayak topuklarımızı ılık su ile durulayıp temizlemek olmalıdır­­.  Yaklaşık 10 günlük bir zaman dilimi içeirisinde ayak topukların­da meydana gelen  çatlaklar giderilecektir­­.

Elma Sirkesi İle Çatlakları Giderin
Geniş bir kap içine ilave edilen  soguk suya bir su bardagı elma sirkesi karıştırılır­­. Hazırlanan elma sirkeli su içine ayaklar sokularak yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir­­. Sudan çıkartılan ayaklara zeytinyağı ile masaj yapılarak,yaklaşık 2 saat süresin­ce ayakları yıkamadan bekletmek gerekiyor­.­. Ayak topukların­da meydana gelen  çatlakların giderilmesi için en  tesirli yöntemlerden  bir tanesidir­­.

Ayak Topukları İçin Alternatif Yağlar
Bilhassa kakao ve acıbadem yağı ayak topukların­da meydana gelen  çatlaklar için tesirli yağ çeşitleridir­­. Sıcak suda kısa bir müddet bekletilen  ayaklar, kakao ve acıbadem yağı ile masaj yapılarak 1 ila 2 saat süre ile dinlendirilir­­. Özellikle, sonra­sı gül losyonu ile ayaklara yapılmakta olan ekstra masaj, hem ayakları nemlendirir hem de tırnak sağlığı için tesirlidir­­.

Ayak Topukların­da Oluşan Çatlaklar İçin Ev Yapımı Krem
1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı gliseri­nin harmanlanma­sı netice­si meydana gelen  bu krem, ayak topukların­da meydana gelen  çatlaklar için epey tesirli bir yöntemdir­­. Bilhassa hazırlanan bu kremin ayak topuklarına gece sürülüp yatılması en  tesirli sonuç olacaktır­­. Kısa sürede krem yardımıyla topuklar­da meydana gelen  çatlaklar giderilecektir­­. Ayak topukları nem açısın­dan zayıf olduğu için,tekrar­dan çatlakların oluşması­nın önüne geçebilmek amacı ile her gece yatmadan evvel nemlendiriciler ile bakım yapılması gerekir­­.

İlgili aramalar: ayak topuğu çatlağı nasıl geçer, topuk çatlağı nasıl geçer, topuk çatlağına ne sürülür, topuk çatlağına ne iyi gelir