20 Ekim 2015 Salı

KOAH Hastalığının Belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar:

KOAH Hastalığının Belirtileri

Koah (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), en ağır akciğer hastalıklar­dan biridir. Hava yoluyla taşınan mikropların akciğerlerin dalları­nın uçların­da mevcut olan küçük hava baloncuklarına ulaşarak tıkanmasına yol açar­. Sağlıklı insanlar­da bu hava baloncukları açık ve temiz olmakta­dır­­.  Hava içeri girer ve dışarı çıkmakta­dır­­.

Koah hastalığın­dan ötürü hava yolları daralarak daha az hava girmeye başlamaktadır­­.  Solunan havanın sigara dumanı olma­sı duvarların kalınlaşması, şişmesine ve kaslar­dan ötürü tıkanmasına yol açar­. Hava yolların­dan nefes yerine balgam çıkarak kendisi­ni göstermekte­dir­­. Her yaştan insan koah hastalığı ile yüz yüze kala­bilir­­. Sizde bu hastalığa yakalanma­mak amacıyla mutlak suretle sigara kullanımınıza dikkat edin­.

Koah hastalığı kimler­de görülmektedir?
Her yaşta insan­da görülebilen  hastalıklardandır­­.  Koah hastalığı başkasına bulaşmaz ama sigara ya da pasif içicilik durumları var ­ise zaman içerisinde sizde etkilenirsiniz­. Her türlü tütün ürününün uzun süre tüketimi neticesin­de akciğerlere zarar vermekte­dir­­. Yıllardır tozlu ve dumanlı ortamlar­da durmanız sağlığınızı etkilemektedir­­.

KOAH Hastalığın Belirtileri
Öksürük
Balgam
Nefes alıp vermekte zorluk
Hırıltılı solunum
Kalp yetmezliği
Hareket halindeyken  ba­sit yorulma
Göğüste tıkanma

Koah hastalığın­dan ötürü ciğerlerinize yeteri ka­dar oksijen  girmez­. Tek sefer­de ihtiyacımız olan oksijene ulaşamadığımızdan ötürü vücudumuz etkilenir Hava yolların­dan ötürü insanlar etkilenerek göğüslerinde sıkışıklık hissi görürler­. Zaman içinde nefes ala­rak verirken  daha zorlu hal alıp tıkanmalar ortaya çıkmakta­dır­­.

Hastalık bir­takım haller­de tozlu ve dumanlı alanlar­da çalışmaktan ortaya çıka­bilir­­. Örnek verecek olursak çimento fabrikaları, madencilik gibi dumana maruz kalanlar­da etkilenir­­.