20 Ekim 2015 Salı

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Burnumuzla soluduğumuz hava ve burnumuzdan ısıtılarak geçer ve ciğerlerimize gönderilir­­. Havadaki tozları ve mikropları burun içindeki kıllar tutarak bizim daha sağlıklı bir nefes almamızı sağlar. Nezle, burun ve soluk boruna yerleşen  virüslerden  dolayı ortaya çıkmakta­dır­­.  Ortalama üşütme halinde 3 gün içerisinde ortaya çıkar, burada burnu etkileyerek tıkanmasına yol açar­. Hapşırma, burun akıntısı gibi türlü durumlarla kendisi­ni ortaya çıkartır­­.

Grip en sık karşılaştırılan kış hastalıklarındandır ve genelde enfeksiyonla birlikye ortaya çıkmakta­dır­­.  Yüksek ateşli hastalıklara sebep olur. Titreme ve kas ağrıları ile kendisi­ni göstermekte­dir­­. Titreme, kas ağrısı nezlenin en  belir­li durumlarındandır­­.  Sonbahar ayların­da ve kış ayın­da yoğun şekil­de çocuklar­da görülen bir hastalıktır. Çocuklar duyarlı olma hallerinde yakalanmaları kaçınılmaz olur­.

Nezlenin belirtileri
Yemek yemek hissi ortadan kalkar­. Beslenme de zorluklar ve güçlük çeker­. Nefes ala­rak verme­si zor hale gelir­­. Hafiften  ateş izlemlenir, ilerleyişi halinde ağız kuruma­sı ve kaslar­da zayıflama görülmekte­dir­­. Yetişkinler­de hapşır­ma ve burun­da tıkanshy;ma yaşanır, kusma görülür, boğaz kaşınma­sı ve ishale rastlanır­­.

Nezle 10 gün içerisinde kendi kendi­ne iyileşmediği zaman balgamlı öksürük, yüksek ateş, kulak ağrısı, işitme sorunu, titreme görülmekte­dir­­. Bronşit, zatürree gibi hastalıklara sebep olmakta­dır­­.

İlgili aramalar: nezlemiyim nasıl anlarım, nezle nasıl anlaşılır, nezlenin belirtisi nedir, nezle nasıl bir hastalıktır