15 Temmuz 2013 Pazartesi

Bebeğin Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeklerde gaz sancıları ve karın ağrıları

Karın ağrısı, karın bölgesinde yani göğüs kafesinin altı ile kasıklar arasındaki bölgede görülen ağrılardır. Karın ağrıları çocukluk yıllarında daha çok görülür. Karın ağrılarının birçok nedeni olabileceğinden gerçek nedenini bulmak zordur ve hafife alınmamalıdır. Çocukta görülen diğer belirtilerle birlikte değerlendirmek karın ağrılarının gerçek nedenini bulmayı kolaylaştıracaktır.

Doğumdan sonra ilk üç ayda görülen karın ağrılarının nedeni gaz sancıları olabilir. Gaz sancısının neden olduğu karın ağrıları için ilaçlar ve bitkisel şuruplar mevcuttur. Ağrı şiddetli değilse ve çocuk diğer uğraşlara daldığında karın ağrısını unutabiliyorsa ağrı psikolojik kökenli olabilir. Ancak karın ağrısı çok şiddetli ya da çok uzun süre devam ediyorsa , sık sık tekrarlıyorsa ve kusma, ishal, ateş vb. diğer belirtilerle birlikte görülüyorsa hastalık belirtisi olarak değerlendirmeli ve çocuk muhakkak doktora götürülmelidir.

Süt çocuklarında karın ağrısı, çocuğun ayaklarını karnına çekerek yatmasından ve ağlamasının şiddetinden anlaşılır.

Karın ağrısının nedeni, beslenme sırasında yutulan hava, inek sütüne alerji ve hatalı besleme alışkanlığı sonucu midede oluşan gaz olabilir. Nedenlerine uygun tedavi yapılmalıdır. Bebeğinizi emzirdikten sonra, sırtını sıvazlayarak ya da sırtına avuç içi ile hafifçe vurarak gazını çıkarmalısınız. Ayrıca verilen gıda miktarı azaltılırken, meme verme sayısı(beslenme sıklığı) arttırılmalıdır. Karın ağrısı devam ediyorsa çocuk doktora götürülmelidir.