19 Temmuz 2013 Cuma

Çocuğun Sevme Sevilme İhtiyacı

Sponsorlu Bağlantılar:

Çocuklarda Sevme ve Sevilme

Her canlının doğasında sevme ve sevilme ihtiyacı vardır. İnsanoğlunun yaşı ne olursa olsun her insan sevmek ve sevilmek, hele bu birde çocuksa ailesinden sevgi, ilgi ve şefkat ister. Çocuğun sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için bu sevgiye ve şefkate ihtiyacı vardır. Ana ve babaların büyük bir çoğunluğu bu ilgi ve sevgiyi çocuklarına karşılıksız sunarlar.

Çocuk sevgi ilgi ve şefkat görerek, anne babasının gözünde bir değeri olduğunu hissederek büyürse mutlu ve huzurlu olur. Çocuğun huzurlu ve sakin yapısı ana babanın çocuk yetiştirme işini kolaylaştırır. Eğer çocuk yeterli sevgi, ilgi ve şefkat almadan büyüyecek olursa çevresine ve kendisine güven duyamaz, huzursuz ve mutsuz olur. Arkadaşları ve çevresi ile sağlıklı ilişkiler kuramaz. Çocuk önce arkadaşlarından uzaklaşır, büyüdüğünde de grubundan, toplumdan kopar, içine kapanır çoğu kez de toplumla uyuşamaz.

Çocuğu çok sevmek demek, çocuk merkezli aile olup ona hiçbir disiplin uygulamayıp, onun bütün hata ve yaramazlıklarını şımarıklıklarını hoşgörü ile karşılamak ona her gün yeni bir oyuncak almak demek değildir. Böyle yetiştirilen çocuklar her yerde ailesinden gördüğü aşırı ilgiyi bekler ve göremediklerinde de hoşnutsuzluk yaratırlar.

Sevgiyi dengeli ve ölçülü verebilen, çocuklarına gerekli tutarlı disiplini uygulayabilen, gerektiğinde çocuklarını ödüllendirebilen anne babalar, çocuklarının gelişimine olumlu katkıda bulunurlar.

Anne babaların sevgilerinin karşılığını beklemeleri, sevgilerini tehdit aracı ya da ödül ceza aracı olarak kullanmaları yanlıştır. Anne ve babalar çocuklarına sevgilerini gösterirken yaş ve cinsiyet ayrımı yapmaları son derece yanlıştır ve kardeşler arasında kıskançlığa ve huzursuzluğa neden olmaktadır.

Sevgi iki kişi arasında karşılıklı duygusal bağ meydana getirir, kısacası sevgi sevgiyi doğurur. Bebeğini karşılıksız seven anne giderek büyüyen yavrusundan da sevgi görür. Bu sevgi alışverişi ile büyüyen çocuk diğer insanları da sevmeyi ve onlara sevgisini gösterebilmeyi öğrenir.

Sevgi ihtiyacının karşılanması çocukta güven duygusunun oluşumunda temel noktadır. Çocuk fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra ana babasından sevgi, ilgi gördüğü oranda mutludur. Çocuğun sevgi ihtiyacının karşılanması onun bütün gelişim alanlarını özellikle de sosyal ve duygusal gelişimini olumlu etkiler.