12 Temmuz 2013 Cuma

Boğmacanın Belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar:

Boğmacanın Belirtileri Nelerdir?

Her yaşta görülebilen ancak 2 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülen ve ağır seyreden boğmacanın nedeni boğmaca basilidir. Bu hastalığın en tipik özelliği nezle ve üst üste gelen öksürük nöbetleridir. Küçük çocuklarda 7-10 günlük kuluçka dönemi tamamen belirtisizdir. Daha sonra 1-2 hafta süreli nezle, öksürük, hafif ateş, bazen kusma görülür. Çocuk halsiz ve bitkindir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer bir görünüm sunar. Bu döneme nezle dönemi de denir.

Nezle dönemini daha çok geceleri aniden art arda gelen öksürük nöbetleri izler. Öksürük nöbetleri sırasında morarma, soluk durması ve kusma görülebilir. 3-4 hafta boyunca görülen öksürük nöbetlerinin süresi ve şiddeti hastadan hastaya değişir. Öksürük sırasında hava, gırtlaktan geçerken horoz ötüşüne benzer ses çıkarır.

Öksürme nöbetlerinin giderek azaldığı dönem iyileşme dönemidir. Haftalar veya aylar sürebilir. Bu dönemde artık kusma görülmez, gece uykusu öksürük nöbetleri ile kesilmez, hasta rahatlamıştır.

Dinlenme ve yatak istirahati bütün hastalık süresince özellikle 1 ve 2. dönemde şarttır. Odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması gerekir. Doktor tavsiyesi doğrultusunda ilaç kullanılmalıdır.

Boğmaca sonunda özellikle zayıf bünyeli yetersiz ve dengesiz beslenmiş çocuklarda zatürree, orta kulak iltihabı görülebilir. Komplikasyonlara karşı dikkatli olunmalı ve ikincil hastalıkların tedavisi de zamanında yapılmalıdır. Bu sebeple boğmaca da çocuğun sürekli doktor kontrolünde olması gerekir. Boğmacalı çocuk hastalık süresince sağlıklı kişilerden uzak tutulmalı ve diğer çocukların bu hastalığa yakalanmamaları için erken yaşta aşılanmaları gereklidir. Boğmaca aşısı, karma aşı olarak 2. aydan itibaren 4 hafta ara ile 3 kez yapılır ve 16-24. aylar arasında bir kez daha tekrarlanır.

İlgili aramalar: boğmacanın belirtileri nelerdir? boğmacanın nedeni nedir? boğmacanın tedavisi nedir?