12 Temmuz 2013 Cuma

Difteri Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

DİFTERİ

Difteri basilinin sebep olduğu özellikle çocuklarda öldürücü olabilen, ağır seyreden bir hastalıktır. Bu hastalığa halk arasında kuşpalazı da denilmektedir. Difterili bir hastayla yakın temasta bulunan aşısız bir çocukta basilin kuluçka dönemi olan 2-4 gün sonra ateş, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, burun akıntısı görülür. Boyun lenf bezleri ağrılı ve büyümüştür. Boğazda, gırtlakta kirli sarı renkte Çaldırılınca kanayan geçici zar oluşur. Çok tehlikeli bir hastalıktır; ancak aşısının çocuklara 2. aydan sonra 4 hafta ara ile 3 kez karma aşı şeklinde (BDT) yapılması sonucunda çok nadir görür. Aşının 1 ve 3 yaşlarında 2 kez tekrarlanması hastalığa yakalanmayanların korunmasını sağlar.

Basilin yerleşme yerine göre burun, ağız, boğaz, gırtlak, göz, göbek, deri ve orta kulak difterisi görülür. Belirtiler basilin yerleşme yerine göre farklılık gösterir. Hastalık sırasında basillerin salgıladığı antijen kalp ve sinir sisteminde hasara yol açar. 2-6 yaş arası çocuklarda daha sık görülür. Yaş ilerledikçe hastalığa yakalananların sayısı da azalır.

Difteri hastalığı tehlikeli bir hastalık olduğu için hasta vakit geçirmeden doktora götürülmeli ve doktorun önerdiği tedavi şekli aynen uygulanmalıdır. 8-14 gün yatak istirahati şarttır. Teşhis ve tedavide geç kalındığında sinirlerde felç ve kalp zarında iltihap görülebilir. Hastalık sırasında görülebilen felçlerin çoğu geçicidir.

Tedavinin kesilmesi ve hastanın iyileşmesinden sonra boğaz kültüründe negatif sonuç elde edilinceye kadar hastanın sağlamlardan ayrılması gerekir. Boğaz kültürü alınamıyor ve tahlil yapılamıyorsa hasta 14 gün süre ile sağlam kişilerden ayrılmalıdır. Hastanın tükürüğünün bulaştığı bütün eşyalar (yemek ve yatak takımları) dezenfekte edilmelidir.

İlgili aramalar: difteri hastalığı nedir? difteri nasıl bir hastalıktır?