16 Temmuz 2013 Salı

İshal Tehlikeli Midir?

Sponsorlu Bağlantılar:

İSHAL NEDİR? İSHAL TEHLİKELİ MİDİR?

İshal en basit anlamıyla sulu kakadır. Günde 3 defadan fazla sayıda sulu dışkı çıkarma, kısa sürede su ve tuz kaybına neden olacağından çocuğun hayatını riske atar. Gerekli önlemler alınmadığında ölüme neden olabilir.

İshalin en önemli nedeni mikroplardır. Mikroplar hastanın dışkısından yayılabileceği gibi mikroplarla kirlenmiş içecek ve besinlerin ağız yolu ile alınmasıyla da bulaşır. El temizliğine dikkat edilmemesi mikropların yayılmasında önemli bir etkendir.

İlk 4-6 ay yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal daha az görülür. İshal, çocuklarda önemli beslenme bozukluklarına yol açar. İshal sırasında çocuktaki su ve tuz kaybı mutlaka yerine konmalıdır. Ağızdan verilen şeker, tuz, karbonat eriyiği hayat kurtarıcıdır.

İshalde vücuttaki su azalır. İshal durumuna göre evde ya da hastanede sıvı tedavisi yapılır.

İshalli çocuğun bağırsaklarındaki emilim az olacağından, eskisinden daha kuvvetli yiyeceklerle beslenme ihtiyacı doğar. Bundan dolayı çocuğun sulu fakat besin değeri yüksek yiyeceklerle sık sık beslenmesine devam edilmelidir.

Genellikle 3-7 gün süren ishal tedavisinde ilaç kullanılmaz, ancak ishal başka hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. Çocuğun dışkısında kan varsa, dışkı sayısı 8-10 defadan fazla ise yüksek ateş ve beraberinde devamlı kusma varsa, ishal 5-7 günden fazla sürmüşse, ağız ve dilde kuruluk, dalgınlık, idrar yapamama veya çok az yapma, gözlerde ve bıngıldakta çökme ve deri gerginliğini kaybetme gibi belirtilerden biri ya da birkaçı görülmekte ise çocuk vakit geçirilmeden doktora götürülmelidir. Yapılan tahlil sonuçlarına göre doktorun önerdiği tedavi evde ya da hastanede uygulanmalıdır.

Bebeklerin ve küçük çocukların ishalden korunması için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir. İlk 4-6 ay anne sütü çocuk için en ideal besindir. Anne sütü mikropsuzdur. İshalden koruyucu maddeler içerdiği gibi bebeğin ağzına direk verildiği için mikropların bulaştırılmasında da aracı olmaz. Altı aydan sonra ek besinler verilmelidir. Ancak verilecek tüm besinler ve sıvılar temiz olmalıdır. Yiyecekler temiz kaplarda ve uygun şartlarda saklanmalıdır. En önemlisi anne çocuğunun bezini değiştirdikten sonra, kendisi tuvaletten çıktıktan sonra, yiyecekleri hazırlamadan ve bebeği beslemeye başlamadan önce ellerini su ve sabunla iyice yıkamalıdır. Tuvaletler, çöpler ve gübrelikler mikrop yuvası olduğundan gerekli tedbirler alınmalıdır. Sinek ve böceklerle mücadele edilmelidir.

İlgili aramalar: ishal neden olur? ishal ateş durumunda ne yapılır? bebeklerde ishal tehlikeli midir? ishal için ne yapmak gerekir? ishal nasıl önlenir?