13 Temmuz 2013 Cumartesi

Konvülsiyon ve Febril Konvülsiyon Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

KONVÜLSİYON

Halk arasında havale olarak bilinen bu sağlık sorunu, çeşitli nedenlerden dolayı iskelet kaslarının istem dışı kasılıp gevşemesidir. Konvülsiyon aniden başlar ve genelde birkaç saniye süren bu kasılmalar, bazen 1-2 dakikaya kadar sürebilir. Konvülsiyon sırasında hastada bilinç kaybı, soluk alamama ve oksijensizlikten kaynaklı, gözlerde kayma, yüzün renginde solma, dilini ısırma, çırpınma ve kasılmalar görülür. Genelde 2 yaşında altındaki çocuklarda görülür.

FEBRİL KONVÜLSİYON

Havale ateşli bir hastalıktan dolayı meydana geliyorsa buna tıp dilinde febril konvülsiyon denir. Daha çok 6 ay ila 3 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Erkek çocuklarda görülme sıklığı kızlara oranla fazladır. Kalıtsal faktörlerin de etkisi olan febril konvülsiyon daha çok üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı ateşli hastalıklarda görülmektedir. Konvülsiyonu tetkikleyen ateşin yükselmesi değil ateşin birdenbire yükselmesidir. Kısa süreli geçirilen bu nöbetlerin en fazla 2 dakika sürmektedir. 2 dakikayı geçtiği çok ender rastlanılan bir durumdur.

Henüz bir kaç aylık olan bebeklerde görülen havale nöbetlerinin belirtisi ile daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde görülen havale belirtileri aynı olmayabilir. Küçük bebekler daha çok bu nöbetler sırasında sıçrarlar, ağızlarından salya gelir, gözleri kayar, istem dışı çiğneme ve emme hareketleri yaparlar ya da hareketsiz kalabilirler.

İlgili aramalar: konvülsiyon nedir? konvülziyon ne demektir? konvülsiyon neye denir? febril konvülsiyon nasıl olur?