10 Temmuz 2013 Çarşamba

Pnömoni Nasıl Bir Hastalıktır?

Sponsorlu Bağlantılar:

PNÖMONİ NASIL BİR HASTALIKTIR?

Pnömoni, akciğer dokusunun veya alveollerin iltihaplanması sonucunda görülen durumdur. Virüsler veya bakteriler zatürreye sebep olur. Gelişmekte olan ülkelerdeki zatürrelerin nedeni daha çok bakterilerdir.

Ateş, öksürük, hızlı solunum, göğüste çekilme, solunum sırasında burun kanatlarında açılıp kapanma ve ileri vak'alarda morarma görülür. Virüslere bağlı zatürreler daha yavaş gelişirken, bakterilere bağlı zatürreler daha kısa sürede ve daha şiddetli gelişir. Bakterilerin neden olduğu zatürrelerde doktor kontrolünde tedavi uygulanır. Ağır durumlarda hastayı hastahaneye yatırmak gereklidir.

Zatürre, ülkemizde bebek ve beş yaş altı çocuk ölümlerinin en başta gelen nedenidir. Bu hastalıkta destekleyici tedavi çok önemlidir.

Hastanın yeterli sıvı almasına, protein değeri yüksek yiyeceklerle beslenmesine, oda ısısının çok yüksek veya çok düşük olmamasına, odanın sık sık havalandırılmasına ve belli oranda nemli olmasına, burun ve kulak temizliğine, rahat nefes alabilmesine, ilaçların doktor tavsiyesine göre verilmesine dikkat edilmelidir. Hastalık süresince yatak istirahati sağlanmalıdır, iyileştikten sonra çocuk muhakkak doktor kontrolünden geçirilmelidir.