29 Temmuz 2013 Pazartesi

Kalp Hastaları Spor Yapabilir Mi?

Sponsorlu Bağlantılar:

KALP HASTALARI SPOR YAPABİLİR Mİ?

Spor, hasta olsun ya da olmasın herkesin hayatında olması gereken önemli bir aktivitedir. Sağlık açısından ilaç kadar önemlidir yürümek ve spor yapmak. Vücutta bulunan doğal hormonları ortaya çıkarmak için yürüyüş ve egzersiz çok önemli iki araçtır. Kalp hastaları açısından spor yapmayı değerlendirdiğimizde, kalbin taşıyacağı zorluğun ve hareketin türüne göre doğru ölçülerde yapıldığında spor kalp hastaları açısından faydalıdır. Ancak kalbin taşıyacağı yükün üzerinde ağır spor yapmak, kalp üzerinde olumsuz etki yaparak ciddi sağlık problemlerini ortaya çıkarabilir ve hatta kişinin kalp krizi geçirerek ölüme neden olabilir. Vücudumuzun ne kadar egzersizi kaldırabileceğini bir kardiyoloji uzmanına gidip muayene olarak öğrenebiliriz. Kardiyolog tarafından bir egzersiz programı verilerek bu program doğrultusunda spor yapabiliriz.

Her kalp için her egzersiz uygun değildir. Kardiyologlar tarafından bir takım test ve tetkikler yapılarak kalbin dayanıklılığı ölçülür. Bu veriler ışığında hastalar yönlendirilir. Hemen her kalp hastası için yapabileceği uygun bir egzersiz vardır. Bu yatalak bir hasta için bile geçerlidir. Ayaklarını ayak bileklerinden yattıkları yerden bir gaz pedalına basar gibi indirip kaldırarak egzersiz yapabilirler. En sağlıklı egzersiz türü, tempolu bir şekilde yapılan 30 dakikalık yürüyüştür. Yürüyüş esnasında tempo düşürülmemelidir ve yürüyüş düz bir arazi üzerinde yapılmalıdır.

İlgili aramalar: kalp hastaları spor yapar mı? kalp hastası egzersiz yapabilir mi? kalp hastasıyım spor yapabilir miyim?