24 Nisan 2014 Perşembe

Kilolu Bebek Sağlıklı Bebek midir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kilolu Bebek Sağlıklı Bebek midir?

Sağlıklı bir bebeğin kilosunun her şarta normal standartlar arasında olması gerekmektedir. Çok kilolu bebek demek sağlıklı bir bebek olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun en belirgin örneği gebelikler sırasında yaşanan diyabet yani şeker hastalıklarına bağlı olarak, bebekte görülen olağandışı irileşmedir. Bu tür bebekler dört kilo ve hatta bazen daha da üzerinde bir ağırlıkla doğabilirler ve hem doğumdan hemen sonra, hem de ilerleyen dönemlerde birçok sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler.
Bebeğin doğum esnasındaki kilosuyla, sağlık sorunları arasında her zaman doğrudan bir ilişki vardır denilemez. Bazı durumlarda çok kilolu olmasına rağmen sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyebilir, bazen de kilosu düşük veya normale yakın olan bebekler birçok sağlık sorununa sahip olabilir. Burada ki yaklaşım her bebeğin durumunu etkileyen faktörlerinde hesaba katılarak, kendi kişisel yapısına göre olmalı ve değerlendirilmelidir.

Kilosu fazla olarak doğmuş veya tam tersi olarak kilosu düşük olarak doğmuş tüm yeni doğan bebeklerde her zaman saf anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerdeki ilk ağırlık, gelecek için çok doğru bilgilerin oluşturulmasını sağlayamayabilir. Önemli olan düşük veya yüksek kilolu doğmuş olsa da ilerleyen dönemdeki gelişim aşamasıdır. Kilolu veya düşük kilolu olarak doğmuş olan bir bebeğin sağlıklı olup olmadığı özellikle doğumdan sonraki ilk haftalarda anne sütü ile beslenirken halen kilo alıp almadığının takip edilmesi önemli bir bulgudur.