26 Nisan 2014 Cumartesi

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Üzümün çok faydalı olduğunu hepimiz biliriz ama bazılarımız çekirdeğini sevmezler. Hatta sırf çekirdeğini sevmedikleri için çarşı pazar çekirdeksiz üzüm arayanlarımız vardır. Halbuki üzüm çekirdeği o kadar faydalıdır ki Avrupa'nın bazı bölgelerinde ilaç olarak satılmaktadır. Üzüm çekirdeğinin bileşiminde bol miktarda prosiyanidin bileşimi bulunur. Sadece içeriğindeki bu madde ile yüzlerce hastalığa karşı bir koruma sağlayabilirsiniz. Bu madde antioksidan özelliktedir ve bilinen en kuvvetli antioksidan maddelerdendir. Öyle ki bazı bilimsel çalışmalar sonucu E2 vitamininden yaklaşık 50 kat güçlü olduğu görülmüştür. Bu madde hücreleri ve damarları yeniler. Hastalıkların bir çoğunu antioksidan maddelere sahip besinleri tüketerek önlemek mümkündür. Damarları canlandırması çok önemlidir çünkü damarlarımız vücudumuzun en uç noktasına kadar giderek oralara kan yani ihtiyaç duydukları besini, oksijeni taşırlar. Damarların zayıflaması, yaşlanması, taşıdığı kanı sızdırması hastalıkların başlamasına neden olacaktır. Kanın vücutta düzgün bir şekilde akmaması kalp kasına zarar verebilir.
üzüm çekirdeğinin faydaları, üzüm çekirdeğinin yararları
Ödemleri giderir.

Diş eti kanamalarını önler.

Gözdeki kanlanmaları önler. Görmeyi iyileştirir. Daha keskin bir bakış sağlar. Göz kamaşmasını da önler. Uzun süre bilgisayar başında kalanlar göz sağlığı için üzüm çekirdeğinden mutlaka faydalanmalıdır.

Fazla iş yapmadığınız halde gece yorgunluğu yaşıyorsanız üzüm çekirdeği aradığınız şey.

Bacaklarda şiş, karıncalanma hissi ve kramplara iyi gelir.

Cilt sağlığı ve güzelliği için de önemlidir. Cilt sarkmalarını ve kırışıklıkları önler. Cildin elastikiyetini ve yapısını muhafaza etmesine yardımcı olur. Kozmetik sanayinde de üzüm çekirdeğinin özü kullanılır. Cildiniz solgun ve cansız görünüyorsa mutlaka deneyin. Bir şey kaybetmezsiniz.

Kanser hastalıklarına yakalanma şansını azaltır.

Kalp sağlığınız için de üzüm çekirdeğinden faydalanın. Kalp krizi geçirme riskinizi azaltın.

Yüksek tansiyon ya da diğer adıyla hipertansiyon sorunu olanlar tüketmelidir.

Şeker sorunu yaşayanlara da tavsiye edilir.

Vücutları kolay kanayan ve kolay moraranlar kullanmalıdır.

Hemoroid ve varis gibi hastalıkların tedavisinde üzüm çekirdeği faydalı bir ilaçtır.

Tüm bu faydaların tamamına yakını üzüm çekirdeğinin sadece 2 özelliğinden ileri gelir. Bunlar; antioksidan ve damar onarıcı özellikleridir. Vücuda giren zehirli maddeleri etkisizleştiren antioksidanlar ve vücudu ayakta tutan damarlarımız.

Bu yazıdan sonra üzüm yerken çekirdeğini ayıklamanın ne kadar büyük bir ahmaklık olduğunu anlaşmışsınızdır umarım. O kadar para verdikten sonra insanın sapını bile yemesi lazım :) En iyisi bir daha ki sefere biraz acımsı olsa da iyice çiğneyerek çekirdeğini de mutlaka tüketin.