18 Şubat 2014 Salı

Bebek Anne Karnında Sesleri İşitir mi?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebek Anne Karnında Sesleri İşitir mi?

Bebek anne rahmine düşmesinden sonra gelişmeye başlamaktadır. Uzmanlar bebek anne karnında gelişip büyürken, duyu organlarından ilk olarak dokunma duyusunun geliştiği düşünülmektedir. Bundan sonra tat alma duyusu gelişmektedir. Hamileliğin 12-15 haftaları arasında bebeğin koklama duyusu gelişmektedir. Bebeklerin kulak gelişimi hamileliğin 8. Haftasında başlamaktadır. 25. Haftaya gelindiğinde ise bebeğin kulağı gelişimini tamamlamıştır.
25.haftadan itibaren bebek annesinin sesini duyabilmeye başlamaktadır. Ayrıca bebek dışarıdan duyduğu seslere de farklı tepkiler vermeye başlamaktadır. Bebek anne rahminde gelişirken, dışarıdan ve içeriden gürültülü bir ortam oluşmaktadır. Annenin mide seslerini, kasılma seslerini ve diğer istemsiz çıkan sesler, anne karnındaki bebeğin duyduğu ana sesler olmaktadır. Fakat yine de bebek için en tanıdık ve en güçlü ses annesinin sesidir. Bu yüzden bebek doğduktan sonra annesinin sesi ile sakinleşmekte ve rahatlamaktadır. Çünkü daha anne karnında iken bu sesi duymuş ve tanımıştır. Bu yüzden bebekler annelerinin seslerine olumlu tepki vererek, ağlamayı bırakıp daha rahat hissetmeye başlarlar. Bunun temel nedeni de bebeğin dışarıdan ilk duyduğu sesin annesinin sesi olmasıdır.

İlgili aramalar: bebek anne karnında duyar mı? bebekler anne karnında sesleri işitir mi? hamilelikte bebekler dışarıdaki sesleri duyar mı?