21 Şubat 2014 Cuma

Hamilelikte Halsizliğin Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Halsizliğin Nedenleri

Hamile bayanların en sık şeklide şikayetlerinden olan halsizlik, gebeliğin ilk dönemlerinde yoğun olarak görülmektedir. Genel olarak gebelikte yaşanan halsizlikler herhangi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmazlar, gebeliğin ilk aylarında tüm vücut kaslarını etkileyen gevşemeler, bulantılar, kusmalar, iştah değişikliğine bağlı olarak yaşanan doğru ve iyi beslenememe ve yaz aylarına özgü olarak yaşanan fazla su kayıpları hamilelikte halsizliklerin görülmesinin en sık nedenleri arasında sayılabilirler.
hamilelikte halsizliğin nedenleri
Bununla birlikte anemi, idrar yolu enfeksiyonu ve benzeri vücutta ki enfeksiyonlar da hamilelikte halsizlik nedeni olabilirler. Bu türlü bir neden olmadığı biliniyorsa ve gebeliğin getirisi olarak halsizlik yaşanmaktaysa, bol miktarda su tüketilmesi sağlanmalı, düzenli olarak yürüyüş, yüzme ve benzeri egzersizlerin yapılması sağlanmalı, çeşitli vitamin takviyelerinde bulunulmalı, bunların yanı sıra fazla yormayacak türdeki kitap okuma ve benzeri hobiler edinilmesi anne adayının halsizliğiyle baş edebilmesinin yöntemleri arasındadır.

Gebeliğin son dönemlerinde yaşanan halsizlikler genellikle, gebeliğin sonuna yaklaşmış olmanın getirdiği ağırlık hissi ve hareketlerin azalmasına bağlı olarak sıklıkla görülmektedir. Bu son dönemde yaşanmakta olan halsizlikler olağan bir durum olarak karşılanmalı ve vücudu halsizlikten kurtarmak amacıyla zorlayıcı herhangi bir elemde bulunulmamalıdır. Gebelik sırasında yaşanan halsizliklerin büyük bir kısmı sadece gebelikle ilgili olarak ortaya çıkmakla birlikte, bazı hastalıkların bir sonucu olarak ta ortaya çıkabilirler. Bu nedenle halsizliğin nedenleri konusunda hamile bayanların kontrol altında tutulmasında yarar vardır.

İlgili aramalar: hamilelikte halsizliğin nedenleri nelerdir? hamilelikte halsizlik neden olur?