7 Şubat 2014 Cuma

Salebin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Salebin Faydaları Nelerdir?

Salep yabani orkideden elde edilmektedir. Orkidenin toprak altındaki yumruları su ile yıkanarak temizlenir, ipe dizilerek su ya da süt ile kaynatılır. Daha sonra açık hava da kurutulur. Kirli beyaz yasa yarı saydam bir renk alır. Kuruduktan sonra dövülerek toz haline getirilerek salep elde edilir. Ülkemizde salep elde edilen orkide Muğla, Kastamonu ve Isparta yörelerinde yetişmektedir. Salep içecek olarak kullanıldığı gibi içinde bulunan nişasta ve diğer kıvam arttırıcılar nedeni ile dondurma yapımında da kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında içimizi ısıtan bir içecektir. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı ve bronşite iyi gelmektedir. Kanı temizler, çocuklarda ishal kesici etkisi vardır, regl dönemlerini düzenler, hazmı kolaylaştırır, afrodizyak etkisi vardır, göğsü yumuşatır, zencefil karıştırılarak içildiği zaman öksürüğe iyi gelir.
salebin faydaları, sahlep nasıl hazırlanır
Salebin kuvvet verici ve besleyici özelliği ile enerji vermektedir. Mide rahatsızlıklarında da etkili olan salep hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatır. Salep tarçın ile tüketildiği zaman üst solunum yollarında oldukça etkili olmaktadır. İçerdiği karbonhidrat ve şeker nedeni ile şeker hastalarının ölçülü kullanması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kabızlığı önler, zihni güçlendirir, basur hastalığının tedavisinde kullanılır, bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur, vücut sıcaklığını dengeler, öksürük ve bronşit tedavisinde destek olarak kullanılmaktadır. Kış aylarında her gün içilen bir fincan salep hem gün boyu enerji verecek hem de soğuk algınlığına karşı sizi koruyacaktır. Sahlep alırken marketlerden almak yerine aktarlardan almayı tercih edin. Süpermarketlerdeki hazır sahlepler katkı maddesi içerdiğinden katkısız toz sahlep kadar kaliteli olmayacaktır.

Sahlep Nasıl Hazırlanır?

Salep Hazırlanışı için malzemeler:
1 litre süt
1 çay kaşığı salep
Şeker
Dövülmüş ceviz
Tarçın

Hazırlanışı:
Sütümüzü bir tencereye koyuyoruz. Sütün içerisine toz salebi ve şekeri ilave ediyoruz. Sütü ara ara karıştırarak 15-20 dakika kaynatıyoruz. Daha sonra hazırladığımız salepi fincanlara koyuyoruz. Üzerine biraz dövülmüş ceviz ve tarçın sepriştirip afiyetle salebimizi içiyoruz.

İlgili aramalar: salebin faydaları nelerdir? sahlep nelere faydalıdır? salep nasıl hazırlanır? sahlep nasıl yapılır? iyi sahlep nasıl olur?