8 Mart 2014 Cumartesi

Bebek Anne Karnında Nasıl Büyür?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebek Anne Karnında Nasıl Büyür?

Bebeğin anne karnında büyümesini ay ay ele alacak olursak; 1. Ayda anne rahmine yeni düşen bebeğin, sinir sistemleri, beyni, iç kulakları, ağzı gelişmeye başlamıştır. Bu dönemde bebeğin başı ve vücudu gelişmiştir. Ayrıca bu dönemde anne rahmi ile bebeğin arasında damarsal bağlantılar yeni oluşmaya başlamıştır.

2.Ayda kalbi gelişmeye başlayarak bebeğin kalbi dakikada ortalama 150 kez atmaya başlamaktadır. Ayrıca kıkırdak dokuları ve kemiklerin gelişmesi de bu dönem de meydana gelmektedir.

3.Ayda bebeğin yüzü oturmuş ve şekillenmiştir. Ayrıca önde olan başını dik olarak tutmaya başlamıştır. 3. Ayda cinsel organı gelişerek, kız veya erkek olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca yutkunma, tekme atma gibi durumları yapabilir hale gelmektedir.

4.ayda duyu organları, elleri, ayakları, gözleri, tırnakları gelişimini tamamlamıştır. Ayrıca tat duyusu gelişmiş ve başparmağını emer hale gelmiştir.

5.Ayda ise duyu organları ayrılmış dokunma, tat alma, koklama, duyma gibi bütün duyu organlarına sahiptirler ayrıca 5. Ayda net olarak bebeğin cinsiyeti belli olmuştur. Bu ayda bebeğin boyutu 2 katına çıkmakla birlikte anne karnı da iyice şişmeye başlayacaktır.

6.Ayda bebek dış görünüş olarak tamamen insana benzemektedir. Gözleri yanakları, daha belirgin ve daha düzgündür. El ve ayak parmaklarındaki izler gelişmiştir.

7. Ayda bebek anne adayı tarafından daha sık ve net olarak hissedilmeye başlanmaktadır. Beyni ve sinir sistemi iyice gelişmiş olup kalp hızının sesi duyulabilecektir.

8.Ayda bebek hızla büyümeye başlayarak, tekmelemesi sıklaşacak ve bunu hissetmek zor olmayacaktır. 8. Ayda doğum gerçekleşirse bebek tamamen geliştiğinden hayatını sürdürebilecektir.

9.Ayda bebeğin organları olgunlaşmaya başlamaktadır. Bebek 9. ayda uyuyup uyanabilmekte ve yeterince hareket edecek yere sahip olamadığından daha sessiz olacaktır. 9. ay sonunda ise bebeğiniz dünyaya gelmektedir.