22 Kasım 2015 Pazar

Büyük Tansiyon, Küçük Tansiyon Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Yüksek tansiyon, tıpta kullanılan adıyla hipertansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gereken  kan basıncı­nın normalden  daha çok oluşudur­. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden  bir tanesinde genel­de görülmekte olan ciddi bir sağlık problemidir­­. Tedavi edilmediği hal­de kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlar­da daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi rahatsızlıklara neden  oluyor ,bu neden­den  dolayı mutlak suretle erken  teşhis etmek gerekir­­. Kendinizi tanımanız için Tansiyonunuzu kontrollü tutmanızda fayda vardır ­.

Tansiyon ölçüleriniz , 180/120 gibi çok yüksek düzeye gelmediği müddetçe vücüdümüz herhangi bir belirti vermemektedir­­. Yüksek tansiyon­da genel­de karşılaşı­lan belirtileri ise baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, solunum darlığı, çift ya da bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışlarıdır­­.  Yüksek tansiyon teşhisi koymak amacıyla kan basıncı ölçülürken; sistolik (büyük tansiyon, normali = 120 mm/Hg), diastolik (küçük tansiyon, normali = 80 mm/Hg) olmak üzere iki değere bakılır­­.

Yüksek tansiyon tanısı konulma­sı için bu değerlerden  biri­nin yüksek olma­sı yeter­. Arteriyel Sistolik (büyük tansiyon), kalp kasıldığın­da kalbten  damarlara doğru atılan kanın damar duvarın­da yapmış olduğu basınçken, Diastolik (küçük tansiyon) değer kalp gevşediği zaman hala damar duvarın­da mevcut olan basınçtır­­.Hem küçük hem de büyük tansiyonun normal değerin­den  yüksek olma­sı hipertansiyondur­.