19 Kasım 2015 Perşembe

Mideden Kötü Koku Gelmesi

Sponsorlu Bağlantılar:

Yemek yedikten son­ra mideden  gelen  pis koku bizi oldukça rahatsız eder, psikolojimizi bile bozar. Kokuya dayanamadığınız gibi çevrenizdekileri de huzur­suz etmektedir­­. Kokunun tarifi iğrendirici olma­sı mide rahatsızlıkları­nın habercisidir­­. Kötü kokuların sebe­bi reflü olarak işaret ediliyor­.

Yemek borusunun alt bölümünde mevcut olan kapakçıktır­­. Yemek yedikten son­ra kapanma­sı lazım olan boru kapanmayarak açık kalıyor­. İstem dışı olarak mideden  çıkan asit ve yemek kokusu nefes borusu ile dışarı çıkar­.

Reflünün teşhisi hekim tarafından konur­. İlk olarak hastanın problemleri­ni dinleyen  doktor gerekli muayene ve araştırmalar­dan geçirmektedir­­. Fizik muayene ile halk arasında iman tahtası denilen  kemiğin arkasına uygulanmakta olan baskı ile ağrı olmasıyla anlaşılır­­. Kişiden  reflüye eşlik edip ülsere sebepte olabilmekte­dir­­. Belirleyici muayene bulgusu olmayarak ortaya çıkar­.

Midenin alt bölümünde fıtık olma­sı neticesin­de reflünün sık tekrarlanmasına neden  olmakta­dır­­.  Grafide fıtık ve geriye kaçış olup bulunmadığı tespit edile­rek tedavi uygulanmakta­dır­­.  Net bulgu için hastanın sintigrafi denilen  testin­den  geçme­si gerekiyor­.

Reflü tedavisinde burun­dan girilip yemek borusunun olduğu noktaya sensör konur­. Hastanın reflüsü tekrarlarsa sensor verileri toplar­. Doktor tarafından alınan bilgiler doğrultusun­da ilaçla ya da cerrahi müdahale edilmektedir­­.

İlgili aramalar: mideden kötü koku gelmesi, mide kokusu neden olur