9 Kasım 2015 Pazartesi

Uyuduğumuz Halde Neden Yorgun Kalkarız?

Sponsorlu Bağlantılar:

Uykumuzu aldığımız halde neden yorgun kalkarız?

Sabahları yorgun bir şekilde uyanmaktan şikayetçiyseniz, bu durumun altın­da yatan sebep­leri araştırmanız gerekir­­. 2 hafta boyunca uyandığınız her gün yorgun, halsiz, ağrılarla uyanıyorsanız, hayatınızda yolun­da gitmeyen  bir şeyler var manasına gelmektedir­­. Deliksiz ve huzurla uyumak sinirlerinizi yatıştırdığı gibi kendinizi iyi hissetmenizi sağlar­. Bu tip yorgunluk şikayetleri önemsiz olarak görülse bile vücut­ta yolun­da gitmeyen  durumların işareti olmakta­dır­­.  Uykudan sonra uyanmak Fibromilyaji sendromu (FMS) olarak bilinmekte olan yumuşak doku hastalığına işaret edebilmekte­dir­­. Kaslar­da ağrı, hassasiyet, uyku bozukluğu, bitkinlik ile kendisi­ni göstermekte­dir­­.

İlk sebep­ler psikolojik olarak araştırılışı gerekir­­. Uyuma dan evvel sizi huzur­suz edici problemleri ortadan kaldırın­. Uyandığınız takdir­de başını­zın size ağır ve yorgun gelmesi­ni önleyebilirsiniz­.

Gün içinde tüketecek olduğunuz şekerli besinler uyumanızı engellediği gibi ağırlık oluşturacaktır­­. Öğleden  sonra baş ağrısı, zor uykuya dalma, kabuslar görme, yorgunluk, baş dönme­si neden  olmakta­dır­­.  Uyuma dan evvel birkaç saat süresin­ce hiç bir şey tüketilmeme­si gerekiyor­. Kendinize dikkat edip meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı ted­bir almanız gerekir­­. Kan şekeri düşüklüğü, stres, kafein­den  ötürü kaynaklanarak kan şekeri düşer­.

Aç karnına şeker yemekten  uzak durulma­sı gerekiyor, şeker tüketilme­si başlı başına yorgun uyanmanıza sebep olmakta­dır­­.  Günlük olarak beslenmenizi üç öğüne çıkarmanız gerekir­­. İlaç tedavisi olan birisi düzenli şekil­de ilaçlarını içmelidir­­.

Sabahları yorgun uyanmak gibi sorunlar, kadın ve erkekler­de ilerleyen  yaşlar­da görülmekte­dir­­. Yaş grubuna göre kişiler sağlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor­.

Soğuk havalar­da bilhassa uyku bozuklukları art­ma gösterir­­. Travma, kaza, yakınını kaybetmesi, viral hastalıklar, psikolojik bozukluklar insanları etkilemekte­dir­­. Kişiler hasta olma­sı ile uyku problemleri daha yorucu ve uykusuz hastalıklarına neden  olmakta­dır­­.