2 Kasım 2015 Pazartesi

Sinüzit Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sinüzit

Burun ve göz çevresine bulunmakta olan boşlukların adı sinüstür­. Sinüzit ise buralar­da mukozaların birikimi neticesin­de olmakta­dır­­.  Genellik­le her insan­da sinüs bulunur ve kontrol altına alınma­sı ile sorun olmaktan çıka­bilir­­. Kanallar­da biriken  mukozaların birikimi neticesin­de insanları kötü şekil­de etkileyerek basınç ve ağrı yapar­. Sinüzit’in en  belir­li şekli yüzünüzü önünüze doğru eğdiğiniz zaman basınç ve ağrı hissetmenizdir­­.

Sinüzit’in en  belir­li şekli üst solunum yolu enfeksiyonu neticesin­de ortaya çıkması­dır­­.  Saçlarını­zın ıslak olarak soğukta kalmanız, rüzgar­da durmak, evde camların açık olup ceyran­da kalma­mak gerekir­­. Genellik­le baş ağrısı, yüz bölgesinde ağrı biçimin­de kendisi­ni göstermekte­dir­­. Yan tesirleri ise ateş, kırıklık, yorgunluk, ağız kokusu, koku almada azalma, boğaz ağrısı, ses kırıklığı, halsizlik ile kendisi­ni göstermekte­dir­­. Böyle haller­de gözler­de ağrı ve şişlik hissedilerek yaşam kalitesi düşmektedir­­.

Sinüzit tedavisi genel­de hekimler tarafı ile antibiyotik tedavisidir­­. Vaka ilk aşamalar­da ilaç tedavisi yardımıy­la aşılabilmektedir­­. Kişi gün içerisinde hareketine ve sağlığına dikkat edip hastalığın önüne geçebilmektedir­­.

Sinüzit’ten nasıl korunulur?
Kişi nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkların­dan kendileri­ni koruması gerekir­­. Hastalıklar­dan korunduğu müddetçe grip aşısı olmalıdır­­.  Sağlıklı ve düzenli beslenme ile vücut direnci­ni arttırıp sinüsler­de mukoz birikimi­ni önleyebilmektedir­­. Üst solunum yolları enfeksiyonu genel­de üşütmekten  ötürü olaca­ğı için kendileri­ni sıcak tutmalıdırlar­.

İlgili aramalar: sinüzit nedir, sinüzit nasıl olur, sinüzitin belirtisi nedir