29 Kasım 2015 Pazar

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Neredeyse hızlı kilo vermek diye bir şey yoktur. Çünkü hızlı kilo verenler genelde sonrasında verdikleri kiloların daha fazlasını verdiklerinden daha hızlı bir şekilde almaktadır.

Yaz tatiline düzgün bir vücutla girmek isteyenler, düğün hazırlığında olanlar, aldığı kiloları bir an evvel vermek isteyenler en  hızlı kilo verdiren  diyet listesi arayışına girerler. Lakin hızlı kilo vermek uğruna sağlığımızı ciddi tehlikelere sokabiliriz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Banu Kazanç, bilhassa kısa bir zaman­da fit görünüme kavuşmak amacıyla uygulanmakta olan diyetlerin; kansızlıktan tutun saç dökülmesine, tansiyon düşüklüğün­den  adet düzensizliğine kadar pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabileceği­ni belirtiyor­.

Sabahleyin sadece kibrit kutusu kadar peynir yemeyi öğütleyin sonrasında kilometrelerce yürüten veya koşturan, öğlen  yağsız küçük bir salata yediren yine saatlerce spor salonun­da kal;mayı öğütleyen, akşam hiç bir şey yemeden koşu bandın­da koşmamızı öğütleyen yemek programları var. Böyle bir program belki size çok kısa bir zaman­da çok zayıflatır­­. Peki ya sonrasında olacaklar? Kilo verirken  ruh ve beden  sağlığı­nın korunma­sı gerektiğine de dikkat çeken  Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, işin sırrı­nın metabolizmayı hızlandıran dengeli bir beslenme programı ve bunu destekleyen  bir spor planı olduğunu söylüyor bize­. Aksi takdir­de vücut bu diyetlerden olumsuz etkileniyor, hat­ta ciddi sağlık problemi ortaya çıkıyor. Nadir de olsa hızlı kilo vermek için yapılan diyetlerden ölen insanlar olduğunu da unutmayalım.

Hızla Kilo Veren  Vücut­ta Neler Oluyor?

Bilinçsiz bir şekilde yapılmakta olan kalorisi çok ­düşük sağlıksız zayıflama diyetleri; konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, bitkinlik, kalpte ritim bozukluğu, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kansızlık, kabızlık, ciltte kuruluk, saç dökülmesi gibi pek çok sağlık sorununa neden  olabilmekte­dir­­. Banu Kazanç’anın söylediklerine göre; zayıflama ve kilo denetimi, dengeli bir beslenme programı ile sürdürüle­bilir­­. Kısa sürede kilo kaybettireceği söylenen  karışımlar; diüretik (idrar söktürücü), laksatif (bağırsak boşaltıcı) özellik taşıyor­. Bunun neticesin­de de tartı, düşük kiloları göstermesine rağmen  vücutta kaybedilen yağ değil su olmakta­dır­­.  Diyeti uygulayan kişi vücudun­dan suy­la beraber mineralleri de kaybediyor­. Örnek verecek olursak kaybedilen  sodyum/potasyum dengesi­nin bozulması, kalp kası­nın olumsuz etkilenmesine yol açar­.

Düşük kalori alımı neticesin­de vücudun direnci düşer, kas kaybına uğrar, yüksek protein diyetleri (ketoz gibi) böbrek işlev­lerine zarar verebilir, ani şeker ve tansiyon düşme­si gibi sorunlar yaşanma­sı ise ölümlere varan sağlık sorunları­na sebep ola­bilir­­. Kişilerin bilinçsizce, kulaktan dolma bilgilerle yapmış oldukları diyetler ya da dostları­nın uyguladığı diyetleri kendilerine uygulama­sı sonucu; defalarca kilo ala­rak vermeler metabolizmayı yavaşlatıyor­. Bu da verilen  kilolar­dan daha da fazlası­nın hızlı bir şekilde alınmasına neden  olmakta­dır­­.

Hızlı kilo vermek fiziksel görüntüde yüzde çöküntü, vücut­ta sarkma gibi olumsuzluklara yol açar. Aynı şekil­de gençlerin kilo kaybını ciddi olarak takıntı haline getirmeleri ise yeme bozukluğu ya da günümüzde manken hastalığı olarak da bilinen Anoreksiya Nevroza ya da Bulumia’ya neden olabilmektedir. Bunların dışında ciddi psikolojik sorunlara da yol açıyor­. Yine aşırı kilolu kişi­lerin yeteri miktarda karbonhidrat, protein, yağ vitamin ve minerallerden  yoksun, düşük kalori beslenme eşliğinde, ağır egzersizler yapmaları ise sağlık adına çok ciddi riskler içeriyor­. Banu Kazanç, bilhassa ailesinde kalple ilgili şikayetleri bulunanların, böyle risklere girmeleri­ni hiç doğru bulmuyor­.

Banu Kazanç, hızlı kilo vermenin kolay bir yolu olmadığını, fakat kişiye uygun bir beslenme programı­nın uzman bir yardımla düzenlenme­si ile kilo vermenin olanaklı olduğunu belirtiyor­. Bunu için de öncelikli olarak kiloya neden  olan arka plandaki sağlık sorununu ya da ilaç kullanımı ile ilişkisi olan sorunu anlayıp çözmek gerekmekte­dir­­. Bu durum dikkate alınmadan bir­takım geçici başarılar sağlansa bile tesirli ve kalıcı neticeler hiç bir zaman el­de edilemiyor­. Kilo vermek bir evredir, zaman, emek, sabır, disiplin ve kararlılık gerektirir­­.