20 Kasım 2015 Cuma

Çene Kayması

Sponsorlu Bağlantılar:

Ortodontik rahatsızlıklardan biri olan çene kayması, çenede bulunan kasların zarara uğrama­sı neticesin­de disklerin hareket sırasında düzgün çalışmamasıdır­­.  Erken  teşhis edilişi tedavisi için önemlidir­­. Kısa zamanda düzeltilmesi, tedavisi­nin uygulanma­sı çenenin tekrar eski haline gelişine imkan vermekte­dir­­.

Esneme, yutkunma, konuşma gibi haller­de şiddetli ağrılara neden  ola­bilir­­. Ağzınızı açtığınızda ağrı ve kasılma hissediyorsanız çene kaymasına işaret edebilmekte­dir­­. Ağrılar spazm oluşturma­sı yüze, başa ve kulağa vurmasına neden  ola­bilir­­. Genellik­le çene kaymasın­da ağrı kulaktan vurur­.

Çene kayma­sı belirtileri
Çene kasların­da ağrı ve sancı
Çene hareketi yaparken  tıkırtı ve takılmalar
Çenede takılma, harekette kısıtlılık
Çeneyi açıp katma halinde çenenin yerine oturmaması
Baş ve kulak ağrısı ile kendisi­ni belli eder

Belirtilerden  bir kaçı­nın izlemlenme­si halinde uzmana başvurup çene kayma­sı kontrol edilir, erken  teşhis tedavisi maksadıyla mü­him olduğu için göz ardı edilmemelidir­­. En kısa zaman ­ la yapılacak müdahale çeneni­zin sağlığını koruyacaktır­­.

Çene kayma­sı neden  olur?
Uyku halindeyken  kişiler­de çeneleri­nin üzerine baskı uygularlar­. Sürekli olarak dişleri­ni tıkmalar çeneleri­nin hareketleri­ni engeller­. Eklem bozukluklarına neden  olarak çene kaymasına yol açar­. Çene kayması­nın bir başka sebe­bi olarak diş telleri­nin kullanımıdır­­.  Konuşurken  ve yemek yerken  çene kaslarını­zın sağlıklı çalışmaması, çene kaymalarına neden  olacak faktörleri ortaya çıkarmaktadır­­.

Çene kaymasın­da nelere dikkat edilmeli?
Çene bölümünde ağrı duyulmasına karşılık ağrı gideren  kullanıla­bilir­­. Yemek vaktinde lokmaları uzun sü­ren  çiğnemeler çene kaslarını geliştirmektedir­­. Sakız çiğnemekten  uzak durun­. Gün içinde stres dişlerinizi sıkmanıza neden  olarak çene kaymasına da neden  oluştura­bilir­­. Çene bölümünde yapılacak olan ameliyat ba­sit bulunmadığı için başarı ile sonuçlanmaya­bilirde­.

İlgili aramalar: çene kayması neden olur, çene neden kayar, çene nasıl düzeltilir, çene kayması nasıl düzelir