4 Kasım 2015 Çarşamba

Kolda Uyuşma Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kol uyuşma­sı duruma bağlı bir şekil­de iki sebebe bağlı şekil­de yaşanabilir­­. Koldaki sinirlere baskı ve zayıf kan dolaşımın­dan ötürü kolda uyuşma duyula­bilir­­. Gün içinde uyurken, dinlenirken  yanlışlıkla da olsa kolunuzun üzerine ağırlık vermeniz halinde de uyuşma hissi duyulur­.

Kol neden  uyuşur?
Sinir sıkışması: Kolda mevcut olan sinirlerin üzerine yatılması, basınç uygulanma­sı ya da ağırlık olmasın­dan ötürü sinirler sıkışa­bilir­­. Sinir sıkışması­nın bir çok sebe­bi olmakla bir­likte şeker hastalığı­nın işareti ola­bilir­­. Kol üzerinde uyunma­sı da kolda uyuşma sebe­bi olabilmekte­dir­­.

Dolaşım bozukluğu: Dolaşım sorunu olma­sı ile kan vücudun bütün bölgelerine doğru şekil­de gitmez­. Bunlar­dan kaynaklı bir şekil­de ellerde, kollarda, ayaklar­da uyuşma ve karıncalanma ile anlaşılır­­. Kan dolaşımı sorun yaşama­sı kolda uyuşma ile anlaşılabilir­­. Hareketsiz bir yaşam, sigara tüketilme­si ve sağlıksız beslenmeden  ötürü yaşanabilmektedir­­.

Damar sertliği: Sağlıksız beslenmek damar sertliğine yol açar­. Kalp krizine neden  olduğu hal­de damarlar­da sertlik ortaya çıkmakta­dır­­.  Göğüste ağrı, kol uyuşma­sı kalp krizi­nin belirtileri arasın­da olur­. Sağlıklı beslenme damar sertliği­ni önleyerek kolda uyuşmayı engeller­.

Alkol ve sigara: Zararlı oldukları gibi sinir sistemine hasar vererek dönem dönem his kaybına yol açar­.

Vitamin eksikliği: Dengesiz beslenmekten  ötürü B vitami­nin eksikliğine bağlı bir şekil­de karıncalanma, hissizlik görülmekte­dir­­.

İnme: Beyne giden  kan miktarı azalır, yeterince oksijene ulaşmama­sı neticesin­de vücudun bir­takım kesimlerinde uyuşma görülmekte­dir­­.

Kas çekilmesi: Ağır yük ve eşya kaldırıldığı takdir­de kaslar çekilir­­. Kolda uyuşma meydana gelir, önlenme­si için soğuk kompres uygulanma­sı gerekiyor­.

Kol uyuşması­nın tedavisi
Tedavi ne­denlere bağlı bir şekil­de uygulanabilmektedir­­. Altın­da yatan sebep bulunduktan sonra uygulanacak tedavi yöntemleri yardımıy­la uyuşma ortadan kalka­bilir­­. Doğru tedavi uyuşmayı önler­.

Kolu oynatmak, germe hareketleri yardımıy­la kan akışı düzene girebilir, sinirlerdeki gerilme ve sıkışma azaltılmaktadır­­.

Uyuşma olan yerlere sıcak kompres uygulama­sı yaparak rahatlama­sı el­de edilebi­lir­­.

Alkol ve sigara tüketimin­den  uzak durularak sinir sistemi­nin kendisi­ni onarma­sı beklenir­­.

Uyuşma yaralanmaya bağlı bir şekil­de meydana geldiyse yatak istirahatı metodu ile tedavi edilmektedir­­.

İlgili aramalar: kol uyuşması neden olur, kolda uyuşmanın nedenleri, kol uyuması nasıl geçer