15 Mayıs 2016 Pazar

Kekiğin Yararları

Sponsorlu Bağlantılar:

KEKİK NEDİR? KEKİK YARARLARI NELERDİR?

Kekiğin bilinen başka isimleride Anzer çayı, Akdeniz kekiği, Beyaz kekik, Catır - Girit kekiği, Güveyotu, Thymus vulgarisdir. Ballıbabagiller ailesindendir. Güneşi seven, özellikle verimsiz topraklarda yetişen uzun senelik bir bitkidir. Uzunluğu 15 ila 40 cm arasındadır. Yaprakları karşılıklı, bir ters bir düz biçimde, oval, koyu yeşildir. Sapsız bir bitkidir. Çiçeklerinin rengi pembe yada pembeyi andıran kırmızıdır. Bazen mor renklerde de açabilir. Kökleri püskül gibi, gövdenin alt bölümü odunu andırır ve üst bölümü sık kollara ayrılır. Kekik otu yazdan sonbaharın başına kadar topraktan 4 yada5cm üstten kesilerek güneş gören havalı yerlerde kurutulur ve sıcaklığın 35C° derece olması gerekir. Kekiğin içerisinde timol, karvakrol, simol, linalol ve borneol maddelerini içeren % 1 oranında uçucu yağ; acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit vardır. Kekik bitkisine güzel kokusunu veren, timol ve karvakrol maddeleridir.

kekiğin faydaları


Kekiğin yararları
- İştah açıcıdır.sindirime yardımcı olur.
- Vücuda dinçlik verir.
- Gaz ve idrar yaptırıcıdır.
- Sakinleştirir.
- Bağırsak kurtlarını temizler.
- Bağlam söktürür.
- Soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrıları ve kuru öksürüğe iyi gelir.
- Bronşit, boğmaca ve astıma iyi gelir.
- Zatüre ve akciğer iltihaplanmalarına 15 dakikalık kekik banyosu iyi gelir.

Kekik çayının hazırlanışı: 2 şeker kaşığı 1 bardak kaynar suya eklenir. 10 dakika demlendirilerek elde edilen çaydan, günde üç kere birer bardak içilir.

Kullanım Şekli: 2-3 tatlı kaşığı bitki suda kaynatılarak hazırlanan çayı yaralara ve akneli yerlere sürülür.

Banyo hazırlanışı: 200 gram kekik 6 - 7 litre suda 12 saat bekletilip kaynama sıcaklığına kadar ısıtılıp süzülür ve banyo suyuna katılır. Banyodan sonra kurulanmadan bir havluya sarınıp kendinizi sıcak tutarak 1 saat dinlenilmelidir.

İlgili aramalar: kekiğin faydaları neler, kekiğin yararları nelerdir, kekik banyosu nasıl yapılır, kekiğin sağlığa faydaları nelerdir