29 Mayıs 2016 Pazar

Melek Otunun Yararları

Sponsorlu Bağlantılar:

Melek Otunun Yararları Nelerdir?

Melek otunun bilinen başka isimleri de Angelica, Angâliquedir. Ayrı çanak yapraklı iki çeneklilerden, çiçekleri şemsiye durumunda olan, anason, kereviz, maydanoz, kimyon vb. bitkileri içine alan bir bitki ailesindendir. İki ya da dört senelik bir bitkidir. Uzunluğu 3 metreye ulaşır. Gövde bölümündeki uzanan sapları kamışa benzer, içi boş, dışı kahverengiyi andıran tondadır. Yapraklarının uç kısımları parçalı ve incedir. Bazı yaprakları da yuvarlaktır. Çiçekleri dallarının üstünde ve yan dallarda şemsiyeye benzer. Çiçeklerinin renkleri ve sarıyı andıran yeşil veya açık yeşil tondadır. Angelica adı verilen çeşidi Orta ve Kuzey Avrupa’da yetişen, uzun bir bitkidir. Çiçekleri yeşili andırır. Bu çeşidin kökleri mideye iyi gelir, iştah açıcı ve idrar söktürücüdür. Angelica sylvestris adı verilen çeşidi İstanbul, Marmara bölgesi, Doğu Karadeniz ve Beyşehir civarında yetişir. Uzunluğu 1 ya da1,5 metredir. 2 ya da çok senelik bir bitkidir. Gövde bölümü merdaneye benzer. Boyuna çizgiler vardır. İçi boştur. Maviyi andıran-yeşil ya da kırmızıyı andıran renk tonundadır. Çiçekleri beyazdır renklidir. Melek otunun kökünün içerisinde eterli uçucu yağ, acı maddeler ve tanen, furanocumarinler, reçine, nişasta, pektin ve şeker vardır. Sonbahar aylarında 2 ya da 4 yıllık melek otunun kökleri sökülerek yıkanır ve kurutulur. Melek otunun kökü kurutulurken sıcaklığın 40C°’nin üzerine çıkmaması gerekir. Çükü o zaman eter yağları özelliğini kaybeder.

melek otunun yararları


Melekotunun Yararları
- İştahsızlığa ve mide hazımsızlığına iyi gelir.
- Mide ve bağırsak kasılmalarına iyi gelir.
- İshale iyi gelir.
- Sakinleştiricidir.
- Astımdaki krizlerine yararlıdır.

Hazırlanışı: Melek otunun kökü 2 tatlı kaşığı doğranmış şekilde demliğe katılır ve üzerine 250-300ml kaynar su eklenir 5-10dk demlenmesi beklenir. Süzgeçle bardağa doldurulur ve içilir.

Melekotu Eterli Yağının yararları: Eterli yağın içten kullanımı tavsiye edilmez. Fakat romatizma ve damla hastalığının ağrılarına karşı dıştan sürülür.

İkaz: Ciddi miktarda eterli yağ içeren bitkiler, her daim dikkatle kullanılmalıdır. Çünkü dolayı, 1 ya da 2 haftalık kürlerden sonra kullanımına 3-4 gün ara verilmesi doğru olacaktır. Gebelik sürecinde, melekotu kökü kullanılmamalıdır.

İlgili aramalar: melek otunun faydaları, melekotunun yararları, melek otu resmi