19 Mayıs 2016 Perşembe

Kudret Narının Yararları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kudret narı nedir? Kudret narının yararları nelerdir?

Kudret narının bilinen başka isimleri de Papara, Acayip elma, Momordica charantina, Balsam apple, Momordicadır. Kabakgiller ailesindendir. Zayıf gövdeli, bir senelik bir bitkidir. Yaprakları saplı ve geniştir. Meyvesi büyüdükçe ayrışmaya başlar. Meyveleri 8 ila 15 cm uzunluğunda, üstü çıkıntılı ve ucu sivridir. Meyvesi ilk çıktığında yeşil olur sonrasında sarı tamamen olduğunda koyu sarı rengi alır. içerisinde 20-30 tane koyu kırmızı tonda fasulyeyi andıran tohumları vardır. Ev ilaçlarında, zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır. Anatanı doğu Hindistan olarak bilinen kudret narı Afrika ve Asyanın dönenceli yerleri ile Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Ülkemizin özellikle Yalova ve Bursa etrafında yetiştirilmektedir. Eylül aylarında toplanan meyveleri taze olarak yenilebileceği gibi tohumlarından kudret narının yağı veya macunu yapılabilir.

kudretnarının yararları


Kudretnarının yararları:
- Kalın bağırsak iltihabı, ülser, 12 parmak, gastrit vb mide bağırsak sistemine bağlı tüm hastalıkları iyileştirir.
- Karaciğeri yardımcıdır.
- Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
- Yara ve iltihaplara iyi gelir.
- Bağırsakları çalıştırır.
- Hücre yeniler.
- Rahim yaralarına iyi gelir.
- Yanık ve yaralara lapası iyi gelir.
- Ayrıca içerisinde bol miktarda E vitamini ve kaliteli protein vardır.

Kudret narı nasıl yenir?

Taze meyvesi ezildikten sonra balla karıştırılıp sabahları aç karnına bir yemek kaşığı yenilir. Tazesinin olmadığı zaman : Çekirdekleri temizlenen kudret narı, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk bala karıştırılıyor. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, azcık sulanabilir. Şeker hastalarının bu karışımı yemeleri zararlıdır. Bu sebeple zeytinyağı ile kullanımın daha doğrudur. Yemeklerden önce yenilebilir.

Haricen Kullanımlar İçin:
Yanıklar, kesikler ve yaralar için zeytinyağında bekletilmiş kudret narı, açık yaralar için en hızlı iyileştirici olarak kullanılır.

İlgili aramalar: kudretnarının faydaları