21 Mayıs 2016 Cumartesi

Latin Çiçeğinin Yararları

Sponsorlu Bağlantılar:

Latin çiçeği nedir? Latinçiçeğinin yararları nelerdir?

Latin çiçeğinin bilinen başka isimleri de Frenkteresi, Tropaeloum, Nasturtium, Capucinedir. Latinçiçeklerinden, kalkan biçiminde yuvarlak yapraklı, sarı ve kırmızı çiçekli, otsu bir süs bitkisidir. Latinçiçeğigiller ailesindendir. Uzunluğu 40 cm’den başlar bazı türlerinde metrelerce uzayabilir. Türüne göre latinçiçekleri bir veya çok senelik ota benzer bir bitkidir. Maviye çalan yeşil yaprakları vardır. Mis kokulu ışıldayan çiçekleri, kızıl, turuncu, sarı, kırmızıya benzer ve krem rengi tonlaradır. Bitkinin tohumları barbunya iriliğindedir.Tohumlarıyla yayılmaktadır. Anavatanı Latin Amerika’daki hafif soğuk olan And Dağları bölgesidir. Çekici güzellikteki çiçekleri ve yaprakları sebebiyle dünyaya yayılan latinçiçeği, türkiyede de bazı şehirlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

latin çiçeğinin faydaları


İçerisinde C vitamini, glükosilinat, hardal yağı ve ne olduğu bilinmeyen bakteri yok edici bileşikler vardır. Bitkinin yaprak, çiçek ve yakma özelliği olan çiçek tohumları salata olarak yenilir. Taze çiçek tomurcukları ve yeşil haldeki tohumları turşu yapılarak yenebilir.

Latinçiçeğinin Yararları

- Yemek yeme isteğini arttırır. Hazmetmeye iyi gelir.
- C vitamini eksikliği hastalığına iyi gelir.
- Solunum yollarındaki rahatsızlık, bronşit, grip ve soğuk algınlığı gibi hallerde iyi gelir.
- Saç dökülmeleri ve tırnak kırılmalarına engel olduğu bilinmektedir.

Hazırlanışı: 1 ya da 2 şeker kaşığı bitki (yaprak-çiçek) karışımı üzerine 1 bardak kaynar su eklenir10-15 dakika zamanla demlendirilerek hazırlanan çay, günde üç kere birer bardak içilir.