20 Mayıs 2016 Cuma

Lavantanın Yararları

Sponsorlu Bağlantılar:

Lavanta nedir? Lavantanın Yararları nelerdir?

Lavantanın bilinen başka isimleri de Lavandula, Lavandar, Lavandedir. Ballıbabagiller ailesindendir. Lavanta en fazla 1 metre kadar uzayabilir. Gövdesinde köşeleri olan ikiye ayrılmış şekilli yeşil renkli ve güzel kokuludur. Fakat bitkinin ikinci senede gövdesi oduna benzemeye başlar. Gri rengi andıran yeşil tonda, narin uzun ve güzel kokulu yaprakları vardır. saplarının uç kısımlarında aralıklı filizleri bulunur.Yaz günlerinde çiçek açan yoğun kokusu olan lavantanın maviyi andıran renkli çiçekleri vardır. Bitkinin gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine kendine has mis kokusunu veren bunların üzerinde bulunan minik yıldıza benzeyen tüyleridir. Lavantanın sonbaharda büyüyen küçük meyvelerinin her birinde, dört adet nohut kadar tohumu bulunur. Anavatanı Akdeniz bölgesi olan lavantanın 20 ye yakın çeşidi bulunur. bu çeşitlerden kimileri Türkiyede de yetişmektedir. İçerisinde zayıf asitler bulunan uçucu yağ ile glikoz birleşikleri, alkaloitler ve tanen gibi maddeleri vardır. Bu uçucu yağı gaz haline getirilmesiyle lavanta esansı elde edilir.

lavantanın yararları


Ham madde olarak kullanılan çiçekleri, yaz aylarında henüz tomurcuk halinde iken toplanmalıdır. Saplarıyla birlikte toplanan çiçekler, buketler şeklinde bağlanıp güneş görmeyen bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra çiçekler saptan silkelenir. Lavanta esansı parfümeri sanayisinde değerli bir hammadde olarak kullanılır. Bunun yanında minik keseler içinde aralarına yerleştirildiği çamaşırlara çok hoş,ferah koku yayar. Uyku problemi yaşayanlar odalarında lavanta kokusu kullanabilir.

Lavantanın yararları
- Strese iyi gelir.
- Yemek yeme isteğini arttırır.hazmı kolaylaştırır.
- Mide ve bağırsaklardaki gazı atar.
- Depresyon sorunu yaşayanlara iyi gelir.
- Uykusuzluğa iyi gelir.
- Kusma refleksini bastırır.
- İdrar yapımını arttırır. Böbreklere iyi gelir.

Lavanta çayının hazırlanışı: Kurutulmuş sürgün ve çiçeklerden 1 şeker kaşığı alınır üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çaydan, günde üç kere içilir.

Lavanta banyosunun hazırlanışı: 60-70 gram lavanta çiçeği, 2-3 litre suya katılır, kaynatılır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır. Bu banyolar özellikle, kan basıncı düşük olan kişileri rahatlatır, neşelilik ve hareketlilik verir. Sinirli insanlarda yatıştırıcıdır.

İlgili aramalar: lavantanın yararları, lavantanın faydaları nelerdir, lavanta çayı nasıl yapılır