7 Mart 2016 Pazartesi

Psoriasis Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Psoriasis (Sedef Hastalığı) Nedir?

Genel­de genetik bir hastalık olup, ufak şiddetli çarpmalar­da vücudun darbeye maruz kalan yerlerinde ( diz ve dirseklerde, kuyruk sokumu, kafa ve vücudun katlantı yerleri, el tırnakları ) kepeklenmeler, çizgi halinde kızarık kabarıklıklar olmakta­dır­­.

Sedef hastalığı­nın birçok tipi olup, hepsinde de cilt üstün­de kepeklenme görülmekte­dir­­.

Hastalık tedavi ile genel­de 1 ayda geçer­. Aşırı güneş, stres ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığı şiddetlendirir­­.

Sedef Hastalığının Belirtileri

Ateş, ani hastalık hissi, halsizlik, titreme genel şikayetler arasın­da sayıla­bilir­­.Hastaların % 25’İn de el ve ayak tutulma­sı ile beraber eklem ağrıları da olmakta­dır­­.  Vücut­ta sınırları keskin olan kepeklenmeler vardır, bunlar kopanlırsa, altın­da nokta biçimin­de kanamalar gözlenir­­. Hastalığın en  ağır şeklinde, bütün vücudu ince kepekli kızarıklıklar kaplar­.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Kepeklenmeye uygun bünyeli bir kişi­nin vücudunu sürekli yağlı tutması gerekir­­. Duş ve sıvı sabunlar yerine, günlük yağ banyosu, ekstra yağlı kremler (vazelin, yer fıstığı yağı gibi), hafif katı sabunlar (kleresinli sabunlar), yağlandırıcı bebek sabunları önerilmektedir­­.

Günlük banyoda vücut­ta bir gün öncesin­den  kalan yağ ve merhem artıkları­nın uzaklaştırılarak, cildin temizlenme­si ve tekrar yağlanma­sı önerilmektedir­­. Sedef hastalığın görüldüğü yerler sarılmalıdır­­.  Hastalık apış arasın­da ise, oturma banyoları (papatya çayı ile) yapılışı gerekir­­. Bunlara ek olarak, giderek artan dozlar­da günlük ultraviyole uygulama­sı (ışın tedavisi), kemoterapı (ışın tedavisi) ve ya­pay ultraviyole önerilmektedir­­.

Tahriş e­den  etki­yi olan bütün kimyasal kozmetik ürünler, alkol, acı baharatlar kullanılmama­sı gerekir­­.

Hava alabilen  giysiler ve pamuklu iç çamaşırlar giyilmelidir­­.Bilhassa hamileler­de ve çocuklar­da tedavi­nin şart­ları yavaştan başlayıp, gittik­çe artan bir biçimde devam etmelidir­­.

El ve ayaklarda sedef hastalığı:

Hastalığın görüldüğü yerlere, Salicilik asit, safra tuzu ve üre maddesi karış­tırılıp yapılmakta olan merhemden  kalınca sürülür ve sarılır­­. Bu işlem 2 ile 4 saatte bir tekrarlanır­­. Bununla birlik­te A vitami­ni içeren  merhemler de kabukları sökmek amacı ile kullanılır­­. Ek olarak ışın tedavisi ve ağız yolu i­le alınan ilaçlar da kullanılır­­.