1 Mart 2016 Salı

Horlamanın Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Horlamanın Nedenleri

Horlamanın sebep­leri belirtileri Sebepleri ve kurtulma yolları Nelerdir, Horlama ve uyku sorunu insanlığın baş belasıdır ve genel olarak burun ve üst solunum yolları ile alakalı bir haldir­­.

Uyurken  da­mak ve çevre dokuların­da titreşim sonu­cu meydana gelen  kaba ses olan horlamanın ve uyku apnesi­nin yaşamı tehdit etmekte olan ciddi bir hastalık belirtisi olduğunu söyledi

Horlama erişkinlerin yüzde 30 ila 40’ın­da görüldüğüne dikkati çekip uyarıyoruz­. Bu durum erkekler­de daha fazla görülür­. Uyku apnesini, uyku esnasın­da nefes durma­sı ve durma süresi­nin 10 saniyeden  fazla olma­sı durumu olarak açıklanır­­. Halkın yüzde 5’inde görülmekte olan uyku apnesi­nin her 5 erkekten  ve 11 kadın­dan bir tanesi­ni etkisi altına alan bir rahatsızlıktır­­. Çocuklar­da ise uyku apnesi çok büyük bölümü, bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı meydana gelmektedir­­.

Otururken, sohbet ederken, Sinema tiyatro gibi yerlerde, öğle yemeğin­den  sonra ya da televizyon izlerken, genel olarak uyukluyorsanız uyku apne hastalığı riskiniz bulunur­. Uykuda solunum deformitesi (bozukluğu) düşünülen  hastaların KBB ve sistemik muayeneleri dikkatle yapılışı gerekir­­. Göğüs hastalıkları ile beraber multidisipliner bir yaklaşımla hastalığın altın­da yatan fiziksel sebep­leri anla­mak tanı ve tedavideki en  mü­him adımdır­­.

Dikkat edilmesi gereken durumlar

Bu çe­şit haller­de dikkat edilişi lazım olan belirtiler, çocuklar­da davranış deformiteleri (bozuklukları) ve hiperaktive görülmeye başlamaktadır­­.  Büyüme gelişim geriliği, gece idrar kaçırma, iştahsızlık ve konuşma bozukluğuna dikkat edilişi gerekiyor­.

Erişkinler­de ise dikkat edilişi lazım olan konuların cinsel fonksiyon bozukluğu, Hayatın olağan akışın­da devamlı uykululuk hali, konsantrasyon bozukluğu, psikolojik baskı altın­da hissetme, sinirlilik hali, iştah artış, sabahları alın bölgesinde baş ağrısı ve sabahları ağız kokusu belirtiler arasın­da olur­. Bununla birlik­te, sigara ve alkol uyku apnesi hastalığını ağırlaştırır­­.

Sigara ve alkol bırakılarak düzenli kilo kontrolüne geçilerek kişi­nin kendisine uygun tedavi imkanları seçilmelidir­­.