17 Nisan 2016 Pazar

Arı Sütü Nedir? Polen Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Arı Sütü Nedir?

Kraliçe arıyı beslemek amacı ile işçi arılar tarafı ile üretilen, beyaz, sütümsü bir maddedir­­. Kraliçe arılar, işçi arılar­dan 40 kat daha uzun yaşamakta­dır­­.  B vitaminlerin­den  zengindir, arı sütü supplement olarak satılır­­. Kozmetiklerin bazıların­da bulunur; doğurganlıkta, uzun ömürlülükte tesirli olduğu öne sü­rülmektedir­­. Sportif performansa etki­yi hususun­da bilimsel hiç bir kanıt yok­tur­.

arı sütünün yararları


Polen Nedir?

Arı salyası, bitki nektarı ve çiçek açan bitkilerin tohum hücreleri karışımıdır, Toz veya tablet biçimin­de başka beslenme suplemetleri içerisinde ya da 400 ila 500 miligramlık tabletler biçimin­de satılmaktadır­­.  Suyu almdıktan sonra %20 protein (esansiyel amino asitlerden  zengin) ve % 10* 15 ’i de kolay şekerlerden  meydana gelmektedir­­. Çok az yağ hari­cinde potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, bakır, demir gibi mineralleri mü­him miktarlar­da içerir­­. 62, niasin, pantotenik asit, C vitamini, biotin ve karotenler gibi bir­takım vitaminleri de kapsamaktadır­­.  Bazı yayınlar­da polenlerin sportif ve seksüel perfonma­sı geliştirmiş olduğu not edilmiştir­­. Bununla birlik­te polenler nüleik asitleri içerdiğin­den  aşırı dozda tüketilme­si böbrek hastalığı ve guta eğilimi bulunanlara Önerilmemektedir­­.

polenin yararları


Polenin ticari tanıtımı yapılırken sportif ve cinsel verimi artırdığı, enfeksiyon ve kanseri önlediği ifadeleri kullanılıyor­. Amerikalı bir atletizm antrenörü, arı poleni kullanan sporcular­da ATP oluşumunun daha süratli olduğunu, kandaki laktik asit düzeyi­ni düşürerek egzersizdan sonra toparlanmayı çabuklaştırdığını öne sürmektedir­­. Lakin bunu destekleyen  inceleme netice­si bulun­maz­. Polen  yapı itibariyle hava tema­sı ile bozulmaktadır­­.

İlgili aramalar: arı sütü nedir, polen nedir