17 Nisan 2016 Pazar

B12 Vitamini (Cobalamin)

Sponsorlu Bağlantılar:

B12 VİTAMİNİ

B12 vitami­ni (cobalamin) kimyasal olarak vitaminler içerisinde belki de, en  kompleksidir­­. Vitamin B12 insanlar­da iki temel enzimatik reaksiyon­da gereklidir­­. Metionin bireşimi ve tek sayıda karbon atomu içeren  yağ asitlerin­den  gelen  metil malonil CoA’nın izomerizasyonudur­. B12 kobalt minerali­ni (böylece kobalamin ismi­ni almıştır) ihtiva eder ve de kırmızı kan hücreleri­nin yapımında, folik asit metabolizmasında, DNA sentezinde ve sinir gelişiminde mü­him role maliktir­­. Fakat bütün hücrelerin fonksiyonları için gereklidir­­. Bununla birlik­te protein metabolizma­sı için gerekli bir vitamindir­­.

B12 Vitamini­nin Etkileri

İnsan vücudu için hayati değere sahip bir vitamindir­­.

Vücuttaki bütün hücrelere gereklidir­­. Hücreler ne denli hızla çoğalırsa o ölçüde B12 vitaminine gereksinim duymakta­dır­­.

DNA bireşimi için şarttır fakat RNA için şart değil yararlıdır; işlevi­ni folik asitle bir­likte yürütür­.

Yağ, karbonhidrat ve protein metabolizmalarına tesirlidir­­.

Demirin vücut­ta kullanımına tesirli olup kolin, metionin yapılmasına destek olmakta­dır­­.

Sinir hücreleri­nin miyelin denilen  kılıfı­nın yapılışı ve korunma­sı için gereklidir­­.

Kan hücreleri­nin yapım ve değişiminde rol alır­­.

Beynin ba­riz konulara odaklanma­sı ve bilinç gücüne tesirlidir­­.

Besinlerle ya da sigara gibi alışkanlıklarla bedene giren  siyanürü etkisiz hâle getirir­­.

Yiyecekleri ısıtma süresi uzadıkça, ısı derecesi arttıkça ve pişirme suyu atılırsa vitamin kaybı artar­.

B12 Vitami­ni Günlük Gereksinimi

Günlük gereksinim azıcık olduğun­dan (yetişkinler­de 2* 4 mikrogram) yetersizlik belirtilerine yaygın rastlanmaz­. Başka suda çözünen  vitaminlerden  değişik olarak mü­him miktar­da (4* 5 mg) vücut­ta depo edilmektedir­­. Depolanabildiği için günlük alımı şart olmaz­.

Ayrıca bağırsak bakterileri tarafı ile üretilen  çok küçük bir miktar emile­bilir­­. Şu da açıktır ki, hayvansal besin­lerin tümün­den  kaçmak vejetaryen  ve vegan sporcular­da B12 vitami­ni noksanlığı riski olacaktır­­. Bu eksiklik B12 kapsülleri ile giderilebilir.

B12 Vitami­ni Eksikliği

Vücut depoları uzun süre yetecek kadar B12 bulundurur­. Eksikliği normal diyetle pek ortaya çıkmaz­. Hayvansal gıda alınmadığın­da noksanlık çok ba­sit olmakta­dır­­.

Yetersizliğinde, sinir sistemi deformiteleri (bozuklukları) (Sinir sistemindeki lifler­de hasar olmakta­dır­­.  Bu durum ciddî sorunlara yol açar­.)

Yorgunluk, baş ağrıları, dil­de hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görmeler,

Depresyon, kuvvetsizlik, adaleler­de kasılmalar, ayak taban derisi refleksi­nin bozulması,

Sinir iltihaplarına bağlı bir şekil­de el ve ayaklar­da uyuşma, karıncalanma, yanma sıkıntıları olmakta­dır­­.

Ayrıca B12 vitami­ni noksanlığı ile alâkalı bir hastalık olan pemisiyöz anemi ( habes )görülür­. Bu tür anemi birçoğu kez normal mide faaliyetlerinde azalış görülmekte olan yaşlı kişiler­de ortaya çıkmakta­dır­­.

B12 Vitamini Fazlalığı

Zararlı tesirleri olduğu düşünülmemektedir­­. İnsanlara deneysel olarak çok aşırı dozlar­da verilmiş ama herhangi bir zararlı etkiye rastlanmamıştır­­.

B12 Performansımıza Etkisi

Vitamin B12 sporcuların performanslarını artırmada olumlu bir rolü vardır düşüncesiyle kullanılan vitaminlerden  bir tanesidir­­. Bu konuda yapılmakta olan çalışmalar­dan bazılarında; vitamin B12 enjeksiyonunun insanların iştah, uyku, mutluluk, genel durumlarına olumlu yönde etki yaptığını, başka çalışmalar ise diyete ilaveten  alman vitamin B12’nin aerobik ve fiziksel çalışma kabiliye­ti­ni arttırmada etkin olmadığını gösterir­­. Eğer bir kimsede B12 emilimine engel ­olacak herhangi bir kalıt­sal meyil yoksa, dengeli bir beslenme yapılıyorsa, ilave madde almaya gerek bulun­maz­.