12 Nisan 2016 Salı

Mevsim Değişikliği Hastalıkları

Sponsorlu Bağlantılar:

Mevşim Değişikliği Hastalıkları

Mevsim Değişikliği ile beraberinde birçok hastalık ile yüz yüze kalmaktayız. Bunun sebebi vücut direncinin düşmesi, vücut ısısının değişmesi ve bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Kimi insanlar mevsim değişikliğin­den  etkilenmezken  kimi insanlar bu dönemleri çok zor atlatır­­.

Nezle ve gribal enfeksiyonlar genel olarak mevsim değişikliklerinde daha yaygın bir hal ala­rak daha tehlikeli ebatlara ulaşabilmektedir­­. Kıştan bahara geçişte bitkilerden saçılan polenler de alerjik reaksiyonları en had safhaya çıkarmaktadır.

mevsim değişikliği hastalıkları


Mevsimin bahar ve yaz aylarına geldiğinde sıcakların artma­sı ile beraber türlü bakteri ve virüsler daha yaygın bir hal alacağın­dan insan sağlığını ciddi manada tehdit etme­si olanaklıdır­­.  İnsan sağlığını tehdit etmekte olan virüsler değişen  iklim koşulların­da mutasyona uğramakta ve farklı hastalıklar oluşturmakta ve mevcut hastalıklar üstün­de ciddi tehlikeli hal­ler yol açabilmektedir­­.

Bilhassa bebekler, çocuklar ve yaşlılar yaz sıcakların­dan menfi şekil­de etkilenmekte, ted­bir alınmadığı takdir­de telafisi olmayan neticeler ile karşılaşabilmektedir­­.

Tedbir olarak alınma­sı lazım olan önlemler; alınacak besinler titizlikle seçilmeli, güneşten  ve havanın sıcaklığın­dan çok çabuk etkilenen  besinlerden  olanaklı mertebe uzak durulmalıdır­­.  Tüketilecek sebze ve meyvelerin iyi yıkanarak temizliğine ehemmiyet verilmelidir­­. Sıvı gıda tüketilme­si artırılmalıdır­­.

Terleme yolu i­le vücuttan atılan sıvı­nın yeteri ka­dar karşılanmama­sı yaşlıları ve hamileleri büyük oran­da menfi şekil­de etkilemekte ve ciddi sağlık problemleri ile yüz yüze bırakmaktadır­­.

Mevsimsel Hastalıklar

Migren­den  şikayeti bulunanlar, epilepsi, kalp ve MS hastası olanların da sıcak havalar­da dikkatli olmaları gerekir­­. Yüksek hava sıcaklığı insan­da stres, uykusuzluk ve psikolojik şikayetler oluştura­bilir­­. Bunları anımsatan hastalıklar sıcak havalar­da içeriğindeki chamazulene ve bisabolol sebebiy­le iltihaplanmayı azaltan papatya çayı içebilir­­. Levomenol muhteviyatı dolayısıyla yaşlı deri­nin buruşukluklarını giderir ve düzgünleştirir­­. Taşıdığı çinko, demir, kalsiyum fosfat, magnezyum fosfat, mangan, potasyum fosfat mineralleri yardımıy­la hormonları dengelemede ve vücut­ta bulunan toksit maddelerin atılımını gerçekleştirmede çok tesirli bir bitki tipidir­­. Bununla birlik­te Valeriannie asid yardımıy­la santral sinir sistemi­ni sakinleştirerek uykusuzluğu giderir­­. Stres azaltıcı etkiye maliktir­­.

Mevsim Değişikliğinde Neler Yapmalı?

Vücudun harareti­ni söndürür­. Melisa çayı, yaşlılar için mükemmel bir enerji deposudur­. Kalp krizi riski­ni azaltıcı etkisiyle ün yapan bir bitki tipidir­­. Klor ve sodyum mineralleri bakımın­dan zengin olan bitki, epilepsi ve MS hastaların­da oldukça başarılıdır­­.  Taşıdığı organik asitler yardımıy­la migren  ve santral sinir sistemi hastalıkların­da etkisi bulunur­.Bununla birlik­te buna bağlı bir şekil­de bitkisel çaylar­dan lavanta, okaliptüs, yeşil çay tüketilme­si dönüşümlü olarak yapılmalıdır­­.  Bu da kişi­nin bitkinlik ve güçten  düşme hallerinde santral sinir sistemi­ni uyarıp ve dolayısıyla bedeni güçlendirici sinirleri yatıştırıcı tonik bir görevi bulunur­.