7 Haziran 2013 Cuma

Anne Sütü Nerede, Nasıl ve Ne Kadar Saklanabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Anne Sütü Nerede, Nasıl ve Ne Kadar Süre Saklanır?

Anne Sütü Nerede Saklanır? Yapılan araştırmalar göstermiştir ki anne sütü besin değerlerini kaybetmeden buzdolabında ve derin dondurucuda uzun süre saklanabilir. Bulunduğu ortamın ısısına göre bozulma süresi uzar ya da kısalır. Anne sütünün bu kadar uzun süre muhafaza edilebilmesi, bakterilere karşı dirençli olmasından ileri gelmektedir. Bildiğimiz üzere anne sütünün içeriğinde bebeğimizi hastalıklara karşı koruyan antikorlar vardır. Bu antikorlar bakterilere karşı da uzun süre direnerek sütün ömrünü uzatırlar.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütünü saklamak için en iyi araç cam kaplardır. Belki biraz masraflı olabilir ama çok kıymetli olan anne sütünü korumanın en iyi yolu budur. Bunun dışında 2. seçim olarak sert plastikten yapılmış kapları da kullanabilirsiniz. Cam biberonlar kadar besin ve antikor değerlerini koruyamazlar ama plastik süt saklama biberonlarını da tercihen kullanabilirsiniz. Süt saklama poşetleri daha ucuz bir süt saklama yöntemi olarak karşımıza çıkıyor fakat süt poşeti alırken kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Zira süt poşetten aktarılırken sütün yağı ve içindeki koruyucu antikorların bir kısmı poşetin iç yüzeyine kalarak bebeğin besin değeri daha düşük ve daha sağlıksız bir süt almasına neden olabilirler. Saklamak için ne tür malzeme kullanacaksanız kullanın kapağının kesinlikle iyi kapanması ve hava almaması gerekmektedir. Kapakların iyi kapanıp kapanmadığını kontrol ediniz. Mutlaka üzerine sağıldığı günün tarihini ve sütün miktarını yazınız ve kullanmaya başladığınızda ilk olarak önce sağdığınız sütleri kullanın. Sütü derin dondurucuya koyduğunuzda en soğuk yere koyunuz, kapağın hemen önüne değil daha dip kısımlarda muhafaza ediniz.

Anne Sütü Saklama Koşulları

- Odada serin bir yerde 6-8 saat bozulmadan durabilir.
- Buzdolabının normal iç kısmında 3 gün saklanabilir.
- Buzdolabının buzluğunda 2 hafta ila 2 ay arasında bozulmadan durabilir.
- Derin dondurucuda ya da buzdolabının derin dondurucu kısmında 3 ila 6 ay kadar saklanabilir.

Sayfanın alt kısmında bulunan benzer konulara göz atarak, dondurulmuş anne sütünün nasıl ısıtılacağı gibi konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili aramalar: anne sütü nasıl saklanır? anne sütü nerede saklanır? anne sütü ne kadar süre saklanabilir? anne sütünü saklarken neye koymalıdır? anne sütü nasıl muhafaza edilir?