10 Haziran 2013 Pazartesi

Emzirirken Antibiyotik Kullanılır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Emzirirken Antibiyotik Kullanılır Mı?

Emziren anneler, herhangi bir enfeksiyon hastalığı nedeniyle antibiyotik kullanmak zorunda kalabilirler. Fakat antibiyotik kullanırken bebeğe herhangi bir etkisi olmayan antibiyotikler kullanılmalıdır. Penisilin, Sefalosporin ya da Makrolid grubu antibiyotik ilaçlar hem emzirme döneminde hem de bebeklerde güvenle kullanılabilmektedir.

Emzirme döneminde bu ilaçlar kullanırken bebeğin daha az zarar göreceği düşünülerek doz düşürümü yapmak annedeki enfeksiyona karşı ilacın başarısız olmasına neden olabilir. Yetişkinlerde nasıl kullanıyorsa o şekilde kullanılmalıdır.

Antibiyotikler anne sütüne ve oradan da bebeğe geçerler. Bu bulaşmadan dolayı bebeğinizde iştahsızlık, ağızda pamukçuk ya da ishal şikayeti gibi bir takım yan etkiler olabilir. Bu sebeple emzirme döneminde her antibiyotik ilaç kullanılmamalıdır. Kesinlikle kullanılmaması gereken Amfenikol, Kinolon ve Tetrasiklin grubu antibiyotikler kesinlikle kullanılmamalıdır. Antibiyotik ilaçları kesinlikle rastgele kullanmayınız çünkü her antibiyotik her enfeksiyonu ortadan kaldırmaz. Emzirme döneminde antibiyotik kullanımı doktorunuza danışarak alabileceğimiz bir karardır.

Emzirme döneminde annede grip ve nezle gibi viral hastalıklar ortaya çıkarsa antibiyotik kullanmak gereksiz ve sakıncalıdır. Viral yani virüslerin neden olduğu hastalıklarda antibiyotik ilaçlar bir işe yaramaz. İşe yaramadığı gibi bunu kullanan anneden bebeğine geçerek bir takım yan etkiler doğurabilir. Grip, nezle gibi hastalıklara emzirme döneminde yakalanan anneler bu hastalıklarla doğal yollardan mücadele edilmelidir. Ağızdan ilaç alınmamalıdır.

İlgili aramalar: emzirirken antibiyotik ilaç kullanılır mı? emzirme döneminde antibiyotik kullanmak bebeğe zarar verir mi? emzirmede antibiyotik içersek bebeğe geçer mi?