10 Haziran 2013 Pazartesi

Bebeğe Anne Sütü Yerine İnek Sütü Verilir Mi?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeğe Anne Sütü Yerine İnek Sütü Verilir Mi?

Bebeğinize herhangi bir nedenden dolayı anne sütü veremiyorsanız onun yerine inek sütü ile beslemek kesinlikle bir tercih olmamalıdır. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer tüm sağlık otoriteleri bebeğin ilk yılında inek sütünden uzak durması gerektiğini kabul ederler.

İnek sütü, C vitamini ve demir yönünden bebekler için yetersizdir. Yetersiz olduğu için de kansızlığa ve bağırsaklarda gizli kanamaya neden olabilmektedir.

Yaşamının ilk yılında inek sütü verilen bebeklerin hayatının ileri dönemlerinde alerji hastalıklarına yakalanma ihtimali yüksektir.

İnek sütünde bazı mineraller gereğinden fazla bulunur. Bu da bebeğin henüz gelişmemiş olan böbrek fonksiyonlarını zorlar. Bebeğin vücudunun sıvı-elektrolit dengesini bozar.

İnek sütü anne sütüne oranla daha yağlı olduğu için bebek için hazmı zordur. Ayrıca yağ asitleri bakımından da zayıftır. Bu da bebeğin beyin gelişimi, hormonlarının gelişimi ve diğer bazı vücut sistemlerinin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

İnek sütü, bebeğin kemik sağlığı ve gelişimi için yeterli oranda D vitamini ihtiva etmez. Bu da bebeğin sağlıksız gelişmesine ve D vitamini eksikliğinden kaynaklanan Raşitizm gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.