13 Haziran 2013 Perşembe

Sütün Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

SÜTÜN FAYDALARI NELERDİR?

Uzmanlar insanlara sürekli "süt içiniz" uyarısında bulunuyorlar. Yaptıkları araştırmalar sonucu, büyüme çağındaki çocukların düzenli süt içmeleri halinde diğerlerine oranla soyut düşünce, problem çözme, dikkat ve zihinsel yetenekler açısından daha başarılı oldukları, fiziksel açıdan sağlıklı bir şekilde büyüdükleri; yetişkinlerin devamlı süt içmeleri halinde ise de kalsiyum kaynağı olan sütün kemiklerde ve dişlerde sağladığı faydaları somut bir şekilde ortaya konulmuştur. Ergenlik çağında kalsiyum ihtiyacının çok daha yüksek olduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle kız çocuklarının günde en az dört bardak süt içmelerini öneriyorlar. Böylelikle ergenlik çağındaki genç kızların, kemik yapısını güçlendiren, kadınlarda daha sık görülen ve menopoz döneminde daha fazla ortaya çıkan "osteoropoz " yani kemik erimesine yakalanma risklerinin oldukça azaldığını söylüyorlar. Bütün bunların bilinmesine ve bu bilgilerin araştırma raporlarında, uzmanlar tarafından kamuoyuna sunulmasına rağmen, günümüzde, Türkiye'deki süt tüketimi Avrupa ile kıyaslanmayacak kadar düşüktür. Burada anne ve babalara çok önemli görevler düşmektedir. Çocuklarına sütü mutlaka sevdirmelidirler. Anne ve babalar öncelikle kendilerinin sütün faydaları hakkında bilgi sahibi gerekiyor.

Süt; insan hayatının her evresinde tüketilmesi gereken, insanın ihtiyacı olduğu tüm besin öğelerini içinde barındıran çok kıymetli bir içecektir. Demir ve C Vitamini haricinde insan hayatı açısından gerekli tüm besinleri ihtiva eder. Süt; enerji verir, kemik gelişimini tamamlar ve kemikleri sağlamlaştırır, dişleri kuvvetlendirir, beyin hücrelerini geliştirir. Böylece kişi hem fiziksel açıdan sağlıklı bir birey olur hem de daha akıllı ve zeki olur.

Bugün bir çok anne daha doğal ve katkısız olduğunu düşünerek sokak sütçüsünden sütü alıp, kaynatarak gönül rahatlığıyla bebeğine içiriyor veya yoğurt yapıp yediriyor. Oysa ki yine yapılan araştırmalar sonucunda sokak sütünün %63' ünün su olduğu görülmüştür. Sütçünün sütün içine şişe suyu katmadığı kesindir. Sütün içine katılan ya musluk suyu yada kuyu suyudur. Ayrıca bakteri oluşumuna çok yatkın bir yapısı olan sütün sağıldıktan hemen sonra soğutulması gerekmektedir. Sütçünün güğüme aldığı sütü soğutma imkanı olmadığı için onu koruyabilmek amacıyla içine karbonat, antibiyotik, hidrojen peroksit gibi maddeler katarak korumaya çalıştığı da yapılan analizlerle kesinlik kazanmıştır. İncelenen sütlerin %83'ünde beklenen sınırın çok üzerinde mikroorganizma (bakteri) bulunmuştur. Bu sebeple emin olmadığınız kişilerden süt almayınız ve bu sütleri çocuğunuza vermeyiniz. Ayrıca sokak sütlerine uygulanan kaynatma işlemi sütün içerisindeki bir çok vitamini yok etmektedir. Asıl amacı mikropları ve bakteriler öldürmek olan kaynatma işlemi sırasında sütte bulunana ve bizim için gerekli olan vitaminler de (B1+B2+B6+B12+C) kaybolmaktadır. Tam aksine zararlı bazı kalıntılar ve toksinler ise kaynatma sırasında yok edilememektedir.

Pastörize sütlerin tercih edilme gerekliliği böylece kesinlik kazanıyor. Çünkü pastörizasyon işlemi çok kısa süreli işlemler olduğundan sütte herhangi bir besin kaybı olmuyor. Pastörizasyon işleminde süt 70-75 derecede 15-20 saniye tutulup bir anda +4 derecede soğutuluyor. Bu sistemle en sağlıklı sütü içmek ya da kullanmak mümkün oluyor. Ayrıca UHT süt diye adlandırılan ultra pastörizasyon işleminde ise 135-140 derecede 2-4 saniye tutulan süt tekrar soğutulma işlemine giriyor. Özel karton kutularda 6 ay dayanabilen ve özelliğinden hiç bir şey kaybetmeyen sütler insanların kullanımına sunuluyor.

Tabii, bu noktada çocuklara, sütü sevdirmek ve içmelerini sağlamak için herkese görevler düşmektedir.

İlgili aramalar: sütün faydaları, sütün yararları, sütün sağlığa faydaları nelerdir?