14 Haziran 2013 Cuma

Spiral Yerinden Çıkar Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Spiral Yerinden Çıkar Mı?

Spiralin rahme doğru yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Tam olarak rahim içerisine yerleştirilmelidir. Doğru yerleştirilmiş bir spiralin yerinden çıkma ya da kayma riski oldukça azdır. Spiralin kaymasına ya da yerinden çıkmasına doğrudan etki eden diğer bir husus ise spiralin takıldığı zamandır. Kürtajdan ya da doğumdan sonra kanamalar görüldüğü için bu dönemlerde takılacak spiralin kanamanın etkisiyle yerinden oynaması ya da dışarı atılma ihtimali, normal bir zamanda takılan spirale göre çok daha fazla olur. Zaten bu sebeple jinekologlar, spiral takmak için doğum, kürtaj ya da düşük gibi olayların üzerinden en az bir 6 hafta geçtikten sonra spiral takmayı tercih ederler.

Doğru zamanda ve doğru bölgeye takılmış bir spiralde, yerinden kayma ya da tamamen dışarı atılma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bir diğer etken de spiral taktıran kadının önceki doğum sayısıdır. Çok fazla doğum yapmış kadınların rahim ağzı daha geniş olur. Spiralin sıkı olmayan bir rahimde kayma ihtimali artar. Spiral kayar ve rahim ağzına doğru ilerlerse genellikle doktor tarafından tekrar yerine yerleştirilir. Fakat hasta bu durumdan şikayet ederse, rahim ağzındaki kanala girdiyse ya da tamamiyle dışarı atıldıysa, spirali yenisi ile değiştirmek gerekir.

İlgili aramalar: spiral yerinden çıkar mı? spiral yerinden oynar mı? spiralin kayma riski var mı? spiral dışarı çıkarsa ne olur?