17 Haziran 2013 Pazartesi

Annenin Yedikleri Bebeğe Gaz Yapar Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

ANNENİN YEDİKLERİ BEBEKTE GAZ YAPAR MI?

Emzirme dönemindeki annelerin aldıkları gıdalar ile bebekte gaz olması arasında bir ilişki kesin olarak saptanamamıştır. Bu konuyla ilgili bir çok söylem vardır. Annenin içtiği inek sütünün çocuğa gaz yapacağı söylenir. Böyle bir durumun oluşması için bebeğin inek sütüne karşı alerjisi olması gerekir. Sütteki enzimlere, proteine ya da şekere karşı alerjik bir reaksiyon var ise bebekte gaz sancısı olabilir. Bu ender rastlanılan bir durumdur, bebeklerin geneli için söylenmesi doğru değildir. Böyle bir durumda olan annelerin inek sütü ve süt ürünlerini az miktarlarda alması önerilebilir.

Bazı uyuşturucu maddeler süte çok çabuk geçebilir. Özellikle emziren annelerin kesinlikle sigara içmemesi gerekir. Sigarayı sadece kendilerinin içmemesi yeterli olmaz. Çevresindeki insanların da ne kendi yanlarında ne de bebeklerinin yanında sigara içmelerine izin vermemelidirler. Nikotin süte kolaylıkla geçtiği gibi bebeğin vücuduna ulaştıktan sonra gaz oluşturan emzimleri uyarır. Bu durumda da bebekte gaz sancısı başlar. Sigaranın gaz sancısına olan etkisi kanıtlanmıştır.

Yine gaz sancısını tetiklediği düşünülen çay, kahve, kola, çikolata gibi yiyecek ve içeceklerin çok fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.