21 Haziran 2013 Cuma

Güneşte Uzun Süre Kalmanın Zararları

Sponsorlu Bağlantılar:

Biraz da güneşte uzun kalmanın yol açabileceği olaylardan söz etmek istiyorum.

GÜNEŞTE UZUN KALMANIN ZARARLARI

Burada özellikle belirtmek gerekir ki, yanmak, yani derisinin rengini koyulaştırmak için saatler boyu plajda veya başka bir yerde güneşin ışınları altında serilip yatmanın birçok zararları olduğunu biliyoruz. Deriye olan doğrudan yıkımlar kadar bedenin öteki organlarında oluşan değişiklikler, bazen öldürücü olabilecek nitelik de kazanırlar. Deride özellikle açık renkli insanlarda oluşan kırmızılık, daha sonra deri altına su toplanmasına yol açabilir. Bu yanıkların mikropla karşılaştığı ve yanlış tedavi edildiği yerlerde iltihabi durumlar uzun süren ve rahatsız edici sonuçlar doğurabilirler. Deri kanserleri de güneşte fazla kalanlarda daha sıktır.

Bazı insanlarda damar sistemindeki doğuştan var olan zayıf noktalar, uzun süre güneş altında yatılınca sıcağın neden olduğu damar genişlemesile bazen kanamalara yol açabilmektedir. Eğer kanama güneşe maruz kalan kafa içindeki beyin içi veya çevresindeki damarlarda olursa mutlaka ölüme dek varabilen ciddi sonuçlar yaratır. Damarlarda oluşan balonlaşmalar kanamaların bir nedenidir, öteki nedenler arasında yüksek tansiyon (kan basıncı) ve alkol de vardır. Eğer alkol, yüksek kan basıncı ve güneşte uzun süre başı açık kalma gibi üç önemli durum bir insanda bir arada bulunuyorsa "beyin kanaması" ve ölüm oranı (şanssızlığı) yükselecektir.

Kimler güneşte uzun süre kalmaktan kaçınmalıdır?

— Yüksek tansiyon, dolaşım bozukluğu olan kişiler uzun süre denizde veya plajda, güneşte kalmamalı,

— Güneşe çıktıkları süreyi kısıtlamalı ve başı çepeçevre kaplayan şapkalar giyilmeli,

— Güneşte kalma süreleri yavaş yavaş artırılmalı, daha iyisi güneşin kuvvetli olmadığı saatlerde, sabah 10.00'a kadar, akşam da 17.00'den sonra denize girmeli,

— Alkolle güneşte kalmanın çok daha büyük zararlara yol açabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.